Do konkursu zgłosiło się 7 pracowni architektonicznych z Polski i zagranicy. Jury konkursowe pod przewodnictwem Romualda Loeglera przyznało pierwszą nagrodę pracowni Kozień Architekci s.c. Kraków.
„Bezsprzecznie najbardziej trafne rozwiązanie zadania projektowego, proponujące kreację osiągającą niezwykle trudną w zadanej lokalizacji równowagę pomiędzy wysoce satysfakcjonującym spełnieniem wymogów programowych obiektu oraz jego przestrzennym wpisaniem w ustalenia obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.”
Według jury, projekt ten zachowuje i podkreśla pozycję istniejącego już gmachu Filharmonii Pomorskiej, co cieszy wiernych melomanów.
„Wielce udanym zabiegiem jest takie uformowanie funkcji, które zapewniło, że główne wejście do gmachu Filharmonii funkcjonujące historycznie nadal nim pozostanie, obsługując całość programu funkcjonalnego – tak istniejącą salę symfoniczną, jak i usytuowaną na głównej osi obiektu w podziemiu, nową salę kameralną. Z punktu widzenia widza ma to kapitalne znaczenie w obiektach tego typu. Sali kameralnej, pomimo ulokowania w podziemiu, niezwykłości dodaje oświetlenie światłem dziennym, pośrednim, sączącym się z przeszkleń w posadzce placu poprzez lirokształtne obejście sali.”
Jury przyznało też wyróżnienia pierwszego i drugiego stopnia.
Wyróżnienie pierwszego stopnia otrzymały:
- Flanagan Lawrance LtD Londyn
- KD Kozikowski Design Pracownia Architektoniczna-Gdańsk
- PIW-PAW Architekci Sp. z o. o. Gdańsk
Wyróżnienie drugiego stopnia otrzymały:
- WXCA Sp. z o.o. Warszawa
- Blond et Roux Architects Societe Paryż
- Mandago Y Asociados S.L. Pamplona, Grupa 5 Architekci sp. z o. o. Warszawa