Pomniki radzieckie w Polsce. Niektóre z nich już zlikwidowano! Które jeszcze stoją? [GALERIA]
Pomniki radzieckie w Polsce wciąż budzą wiele kontrowersji. Część Polaków uważa je za nieakceptowalny relikt przeszłości, który należałoby zniszczyć, a dla innych, to smutny symbol żołnierzy - "marionetek" w rękach Rosji Radzieckiej.
Gdzie wciąż stoją pomniki radzieckie, a które zdjęto z cokołów? Szczegóły podajemy na kolejnych slajdach!>>>
Pomniki radzieckie w Polsce. Niektóre z nich już zlikwidowano! Które jeszcze stoją? [GALERIA]
Pomnik Wolności w Bydgoszczy
Pomnik ma formę kamiennego obelisku. U podstawy znajduje się tablica z napisem: „Civitas Bydgostiensis Libera" (Miasto Bydgoszcz Wolne).
Na frontowej ścianie pomnika znajdują się płaskorzeźby i tablice pamiątkowe, zaś w jego otoczeniu m.in. płyta nagrobna, upamiętniająca poległych jedenastu żołnierzy radzieckich.
Cmentarz Żołnierzy Armii Radzieckiej w Braniewie
Jak informuje Wikipedia, Cmentarz Żołnierzy Armii Radzieckiej w Braniewie jest największą w Europie wojenną nekropolią żołnierzy radzieckich poległych lub zmarłych w wyniku ran i chorób odniesionych w czasie II wojny światowej.
Położona jest w Braniewie przy ulicy Elbląskiej.
Tutaj także znajduje się pomnik ku pamięci zmarłych.
Pomnik Bohaterów Armii Czerwonej na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich
Pomnik znajduje się na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Bielsku-Białe, który powstał w 1948 r.
W 1968 r. cmentarz przeniesiono poza centrum, na ul. Wyzwolenia. Na "nowym" cmentarzu postawiono około 300 kamiennych nagrobków, 21 zbiorowych mogił oraz Pomnik Bohaterów Armii Sowieckiej w kształcie żołnierza idącego w szyku bojowym w kierunku miasta.
Pomnik Wdzięczności i Braterstwa Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego w Ciechocinku
Pomnik Wdzięczności i Braterstwa Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego w Ciechocinku – nieistniejący pomnik znajdujący się do 2014 roku na Placu Gdańskim w Ciechocinku w województwie kujawsko-pomorskim.
Pomnik Wdzięczności w Dąbrowie Górniczej
Pomnik Wdzięczności w Dąbrowie Górniczej (pierwotnie pomnik przyjaźni żołnierzy polskich i radzieckich, pot. Bolek i Lolek) – pomnik pamięci żołnierzy Armii Czerwonej, zaprojektowany przez Stanisława Hochuła, który znajdował się w latach 1984–2018 w Dąbrowie Górniczej-Łośniu, przy rondzie u zbiegu ulic Łaskowej i Gołonoskiej.
Jak informuje Wikipedia, na skutek obowiązywania ustawy dekomunizacyjnej 4 czerwca 2018 roku podjęto pierwszą próbę jego usunięcia z posesji należącej do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrowie Górniczej.
Ostatecznie obiekt został zdemontowany 28 czerwca 2018 roku i przekazany Instytutowi Pamięci Narodowej.
Pomnik Koalicji Antyhitlerowskiej w Głogowie
Pomnik Koalicji Antyhitlerowskiej w Głogowie, to najstarszy pomnik powojenny Głogowa. Usytuowany jest w Parku Słowiańskim przy zbiegu ulic: Al. Wolności i Jedności Robotniczej.
Pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej w Kodniu
Pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej w Kodniu – nieistniejący pomnik znajdujący się do 2018 we wsi Kodeń w powiecie bialskim, w województwie lubelskim.
Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej w Mielcu
Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej w Mielcu – nieistniejący pomnik znajdujący się do listopada 2015 roku przy ul. Stefana Sękowskiego w Mielcu, w województwie podkarpackim.
Jak informuje Wikipedia, pomnik odsłonięto 7 listopada 1963 roku z inicjatywy Komitetu Powiatowego PZPR przed ówczesnym gmachem Domu Partii (obecnie siedziba Starostwa Powiatowego). Pomnik przedstawiał postać żołnierza Armii Radzieckiej podtrzymującego lewą ręką dziecko, a w prawej dzierżącego miecz.
Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Mikolinie
Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Mikolinie – pomnik w miejscowości Mikolin, poświęcony pamięci żołnierzy Pierwszego Ukraińskiego Frontu Armii Czerwonej, poległych w dniach 23–30 stycznia 1945 roku, podczas forsowania Odry na odcinku od Lipek do Żelaznej pod Opolem.
Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej
Jak informuje Wikipedia, Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, pierwotnie nazwany Pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej, potocznie nazywany Szubienicami – pomnik stojący w Śródmieściu Olsztyna na placu Xawerego Dunikowskiego (wcześniej plac Armii Czerwonej) przy al. Piłsudskiego (dawna al. Zwycięstwa). Pomnik odsłonięto w 1954 roku.
Pomnik nagrobny żołnierzy bolszewickich w Ossowie
Pomnik nagrobny żołnierzy bolszewickich w Ossowie – pomnik nagrobny w formie krzyża prawosławnego na zbiorowej mogile żołnierzy Armii Czerwonej poległych w 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej, znajdujący się na Polakowej Górce w Ossowie, na pograniczu gminy Wołomin i gminy Zielonka, na terenie województwa mazowieckiego.
Pomnik Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe w Pabianicach
Pomnik Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe w Pabianicach – pomnik Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe odsłonięto na 20-lecie PZPR - 14 grudnia 1968 roku w Pabianicach.
W 2018 roku Instytut Pamięci Narodowej wydał opinię że Pomnik Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe w Pabianicach trzeba usunąć, gdyż propaguje komunizm.
Pomnik Bohaterów na Cytadeli w Poznaniu
Pomnik Bohaterów – pomnik w formie wysokiego obelisku, zlokalizowany na południowym stoku Cytadeli w Poznaniu, upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walkach o Poznań w 1945 roku - informuje Wikipedia.
Pomnik Pamięci Tych, Którzy Zdobywali Szczecin
Pomnik Sławy Armii Radzieckiej – istniejący w latach 1945-2018 monument w Szczecinie upamiętniający żołnierzy radzieckich, którzy w kwietniu 1945 r. zdobywali Szczecin.
Pomnik upamiętniał zdobycie północnych obszarów Szczecina przez 2 Front Białoruski, w tym 2 Armię Uderzeniową.
Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej w Sanoku
Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej – pomnik w Sanoku istniejący w latach 1977-2016, w zamierzeniu ustanowiony jako hołd dla żołnierzy Armii Czerwonej, którzy mieli zginąć w trakcie zajmowania miasta w 1944 roku, w końcowym okresie II wojny światowej.
Jak wyjaśnia Wikipedia, pomnik był ulokowany na Placu Harcerskim przy frontowym, wschodnim wejściu do parku miejskiego od strony ulicy Adama Mickiewicza.
Pomnik Bohaterów w Słubicach
Pomnik Bohaterów w Słubicach (wcześniej pomnik Braterstwa Broni, pierwotnie Braterska Walka) – socrealistyczny pomnik na Placu Bohaterów w Słubicach wykonany według projektu architekta powiatowego Mieczysława Krajniaka na podstawie prawomocnej uchwały z dnia 20 października 1948 roku Powiatowej Rady Narodowej powiatu rzepińskiego.
Pomnik żołnierza Armii Czerwonej w Starzyńskim Dworze
Pomnik żołnierza Armii Czerwonej w Starzyńskim Dworze – pomnik żołnierza Armii Czerwonej znajdujący się w Starzyńskim Dworze.
Według Wikipedii, Nniektóre źródła wskazują, że wykonany został w latach 50. XX wieku, inne że zaprojektował go artysta gdański Wawrzyniec Samp w latach 70.
W 2018 wojewoda pomorski wszczął postępowanie przygotowawcze w sprawie dekomunizacji pomnika, co z uwagi na antywojenny wydźwięk pomnika spotkało się z krytyką mediów, mieszkańców oraz władz gminy. Swój sprzeciw zgłosił również gdański oddział IPN.
Pomnik żołnierzy 13 Armii Radzieckiej w Wodnicy
Pomnik żołnierzy 13 Armii Radzieckiej w Wodnicy – pomnik poświęcony sowieckim żołnierzom 13 Armii Ogólnowojskowej poległym podczas walk nad Odrą, w tym podczas zdobywania niemieckiej twierdzy w Ścinawie (1945 rok), zlokalizowany w przysiółku Tarchalic, Wodnicy (województwo dolnośląskie, powiat wołowski), na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Jezierzycy.