Polecany artykuł:
Decyzja o wycofaniu dotyczy produktu leczniczego Typhim VI (Vaccinum febris typhoidis polysaccharidicum), roztworu do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce, o numerze serii N1H782V i z datą ważności 08.2019 roku. Podmiotem odpowiedzialnym jest Sanofi Pasteur S.A. we Francji.
Zobacz także: Kupiłeś w Biedronce warzywa na patelnię? Ich spożycie może być szkodliwe dla zdrowia!
Jak podaje GIF, powodem wycofania wyżej wymienione szczepionki z obrotu jest stwierdzenie w kilku ampułko-strzykawkach „zanieczyszczenia cząstkami widocznymi okiem nieuzbrojonym”.
Preparat zaleca się w celu zapobiegania zakażeniu durem brzusznym u dorosłych oraz dzieci powyżej 2 roku życia, udających się w rejony endemiczne, oraz u osób, którym nie można podać szczepionki pełnokomórkowej.
GIF wycofał szczepionkę na dur brzuszny
Czym jest ta choroba? Durem brzusznym można się w bardzo szybki sposób zarazi. Tę chorobę wywołuje pałeczka duru brzusznego (Salmonella typhi). Jest ona wrażliwa na działanie środków odkażających, promieni słonecznych oraz ciepła, ponadto produkuje endotoksynę odpowiedzialną za większość objawów chorobowych. Zasięg występowania duru brzusznego obejmuje cały świat, lecz ilość zachorowań w krajach rozwiniętych jest niewielka, natomiast w krajach o niskim statusie sanitarno-epidemiologicznym dur brzuszny utrzymuje się endemicznie.
Dur brzuszny: Jakie są objawy choroby?
Początkowe objawy są niecharakterystyczne, takie jak pogorszenie samopoczucia, niezbyt silne bóle głowy, utrata łaknienia, stany podgorączkowe. Pacjent jest osłabiony, uskarża się na bezsenność oraz bóle mięśni i stawów. W ciągu 4-6 dni objawy te stosunkowo szybko przybierają na sile. Gorączka ustala się na stałym poziomie 39°- 40°C – rozpoczyna się okres pełnego rozwoju choroby, trwający ok. 2–3 tygodni. Pacjent jest apatyczny, odurzony, aż dochodzi do jego całkowitego zamroczenia.