Polecany artykuł:
W okresie wakacyjnym, wraz ze wzrostem naszej aktywności na świeżym powietrzu, stopniowo wzrasta aktywność kleszczy. Szczyt aktywności tych pasożytów przypada na wrzesień podczas trwania sezonu grzybowego.
Kleszcze możemy spotkać w miejscach porośniętych trawą lub krzewami. Zarośla stanowią, bowiem idealne miejsce oczekiwani na swoją „ofiarę”. Spacerując po lesie, łące lub parku czy wypoczywając na rzeką albo jeziorem jesteśmy narażeni na spotkanie kleszcza.
>>> Strzyżaki atakują Bydgoszcz i okolice! Ich ukąszenia są bardzo bolesne!
Jak chronić się przed kleszczem?
Wybierając jasne ubrania szybciej i łatwiej dostrzeżesz kleszcza natomiast zakładając bluzę z długim rękawem lub kurtkę, długie spodnie, zakryte buty oraz kapelusz lub czapkę utrudnisz kleszczom dostęp do skóry. Dodatkowym zabezpieczeniem są środki odstraszające kleszcze. Warto także po powrocie dokładnie obejrzeć skórę (także w zagłębieniach ciała, np. za uszami czy w zgięciach kolan) ugryzienie kleszcza jest bezbolesne i nieproszony gość może pozostać niezauważony na naszym ciele nawet przez kilka dni.
Jak wyciągnąć kleszcza?
Po powrocie z wycieczki do lasu dokładnie obejrzyj całe ciało. Nawet jeśli użyłaś środków odstraszających owady. Pamiętaj, że kleszcz potrafi się wkłuć w każdym miejscu! Co zrobić, gdy znajdziesz u siebie kleszcza? Nie panikuj. Jeżeli wgryzł się w skórę na tyle głęboko, że w ogóle nie widzisz jego główki, idź do lekarza. Jeśli kleszcz tkwi dość płytko, możesz go usunąć. W tym celu należy użyć pensety.
Potem:
- Pensetą ująć kleszcza tuż przy skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, nie ściskać kleszcza zbyt mocno, by nie wycisnąć jego wydalin.
- Kleszcza nie należy wykręcać lub próbować wycisnąć. Przed usunięciem kleszcza, nie smarować miejsca wkłucia żadną substancją.
- Po usunięciu kleszcza miejsce ukłucia należy zdezynfekować odpowiednim preparatem.
- Gdyby usunięcie kleszcza sprawiało trudności, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.
- Następnie należy udać się do lekarza rodzinnego, który podejmie decyzję o odpowiednim leczeniu.
Choroby przenoszone przez kleszcze są ważnym i narastającym problemem epidemiologicznym i klinicznym na świecie i w Polsce. Do zachorowań najczęściej rozpoznawanych w Polsce należą borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Jak podaje GIS, do 2012 roku liczba zgłoszonych przypadków, boreliozy w Polsce nie przekraczała 10 000 rocznie obecnie wynosi ona 21 516 przypadków. Kleszczowe zapalenia mózgu w 2017 roku zostało zdiagnozowane u 282 pacjentów.
Zakażenie boreliozą w pierwszej fazie przebiega bezobjawowo. Widoczne objawy w postaci okrągłego lub owalnego rumienia o czerwonym zabarwieniu mogą pojawić się w ciągu kilku tygodni od ugryzienia. Objawy te są niebolesne, zmieniające się wraz z upływem czasu aż do całkowitego zniknięcia. Zakażeniu towarzyszyć mogą również objawy grypopodobne oraz senność czy zaburzenia równowagi.
Kleszczowe zapalenie mózgu może przebiegać bezobjawowo, łagodnie lub ciężko prowadząc do kalectwa a nawet śmierci. Objawy kleszczowego zapalenia mózgu występują dwuetapowo: w pierwszych tygodniach od ugryzienia mogą pojawić się objawy przypominające grypę (gorączka, bóle mięśni). Po kilku dniach od ustąpienia pierwszych symptomów dolegliwości wracają, dodatkowo towarzyszyć im mogą jeszcze inne tj. nudności, utrata przytomności czy zespół zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
>>> Wypadek przy skrzyżowaniu Gdańskiej i Chodkiewicza. Jedna osoba trafiła do szpitala! [ZDJĘCIA]
TO WIDEO: