Grypa nie opduszcza. Jak się przed nią chronić?

i

Autor: pixabay.com Grypa nie opduszcza. Jak się przed nią chronić?

Grypa nie odpuszcza. Jak się przed nią chronić?

2018-02-12 10:47

Styczeń to miesiąc, w którym najwięcej osób choruje na grypę. Pokazują to statystyki zarówno z tego, jak i 2017 roku. 

W okresie od 1 do 31 stycznia 2018 roku w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 42 805 zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę, co w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego stanowi o 5 470 przypadków mniej (rok 2017 – 48 275).

W okresie od 16 do 31 stycznia 2018 roku w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano natomiast 26 574 zachorowania oraz podejrzenia zachorowań na grypę. W powyższym okresie najwięcej zachorowań notowano ponownie w grupie wiekowej 15-64 lata (odpowiednio 45% i 44,8% ogółu chorych), najmniej natomiast wśród osób powyżej 65 roku życia (7,4, a także 7,6% ogółu chorych). Najwięcej przypadków odnotowano w powiecie grudziądzkim (5 868).

ZOBACZ: Groźny wirus grypy AH3N2 także w Polsce! Zebrał śmiertelne żniwo w USA

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przypomina, że w Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę, infekcje grypopodobne i ostre zakażenia dróg oddechowych trwa od października do kwietnia. Grypa to poważna choroba zakaźna, której nie należy lekceważyć. Szczepienie przeciw grypie znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania, natomiast jeżeli do niego dojdzie - łagodzi przebieg choroby.

ZOBACZ: Ponad 126 tysięcy zachorowań na grypę, infekcje grypopodobne i ostre zakażenia dróg oddechowych

Co zrobić aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę oraz chronić przed nią innych?

  • przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową,
  • jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem,
  • poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel lub płyn do rąk albo zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki podczas podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk, – jeśli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj i kaszl w zgięcie łokciowe – twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem i nie przeniesiesz go na inne osoby,
  • w miejscach publicznych, środkach transportu unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia,
  • unikaj masowych zgromadzeń, bliskiego kontaktu „twarzą w twarz” z innymi ludźmi w transporcie publicznym – zwłaszcza podczas dłuższych podróży,
  • zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń, przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność zgłoś się do lekarza.

ZOBACZ: W Bydgoszczy zaczyna brakować szczepionek na żółtaczkę pokarmową [AUDIO]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają