Wizyta duszpasterska, popularnie zwana przez Polaków "Kolędą" to określenie wizyty duszpasterskiej proboszcza lub osoby go reprezentującej (wikariusza parafialnego lub diakona) w domach parafian. Wizyta duszpasterska jest jedną z form duszpasterskich stosowaną w wielu kościołach chrześcijańskich.
W Kościele katolickim wizyta taka określona jest prawem kanonicznym:
„ Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznawać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza w niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygując." — kan. 529 §1
ZOBACZ: Kilka tysięcy zabawek dla potrzebujących dzieci z Bydgoszczy! To prezent od ich rówieśników [AUDIO]
Jak przygotować się do wizyty duszpasterskiej (kolędy)?
W zależności od lokalnych zwyczajów kolęda może mieć różną formę. Najczęściej do kolędy przygotowuje się stół z krzyżem i świecami, w niektórych regionach Polski także z wodą święconą i kropidłem. Przy okazji kolędy parafianie mogą złożyć dobrowolną ofiarę na rzecz wspólnoty parafialnej. Niekiedy praktykuje się poczęstunek lub wspólny posiłek. Kolędującemu księdzu zwykle towarzyszą ministranci, rzadziej zakrystian lub organista.
Ile dać do koperty na wizycie duszpasterskiej (kolędzie)
Polecany artykuł:
Każdego roku w wielu domach, w których przyjmowana jest kolęda pojawia się pytanie: Ile pieniędzy powinno wsadzić się do koperty?
W Kościele katolickim nie istnieje "dolna granica ofiary". Zwyczajowo domownicy dają "co łaska", czyli tyle, na ile ich stać.
A ile Wy dajecie księdzu na wizycie duszpasterskiej? Zapraszamy do dyskusji!
Zobacz: Najpierw ktoś zniszczył znak TAXI, potem uszkodził opony, a mieszkańcy parkują na naszym miejscu samochody [AUDIO, WIDEO]
TO WIDEO:
(źródło: wikipedia.org)