Praca w trakcie studiów. Czy to możliwe?
To pytanie zadaje sobie wielu studentów, którzy z jednej strony chcą skupić się na studiach, a z drugiej potrzebują pieniędzy, aby swobodnie się utrzymać. Jak podkreślają młodzi ludzie, takie rozwiązanie jest możliwe pod warunkiem, że ilość godzin w pracy nas nie przytłacza.
Nie przegap: Bez możliwości pracy zdalnej zaczną szukać nowego zajęcia! Szokujące dane No Fluff Jobs
Warto zatem zdecydować się np. na pracę w trybie weekendowym lub w ciągu tygodnia, jednak tylko wtedy, gdy nie mamy żadnych zobowiązań na uczelni. Niech to będą dwie, maksymalnie trzy godziny dziennie. Wtedy uda się pozyskać potrzebne na życie fundusze, a przy okazji będzie czas na naukę oraz odpoczynek. Jednak warto podkreśli, że nie każdy pracodawca zgodzi się na takie rozwiązanie. Brak dyspozycyjności studenta, nieregularne godziny pracy, to tylko część argumentów, które zamkną furtki w kilku zawodach. Gdzie studenci bez problemu znajdą zatrudnienia?
Zobacz także: Dodatkowe opłaty na platformie Netflixie? Plan okazał się wielkim niepowodzeniem
Jak dorobić na studiach? Oto prace, które można łączyć ze studiami
Życie studenta bardzo często nie jest usłane różami. - Trzeba robić tak, żeby starczyło na czynsz, jedzenie i oczywiście imprezy. Trudno czasami związać koniec z końcem, więc zdecydowałem się na pracę - mówi nam jeden z bydgoskich studentów, który dorabia w kinie. Razem z nim, w popularnej sieciówce jest zatrudnionych jeszcze kilku żaków. Wszyscy chwalą takie rozwiązanie, ponieważ jak podkreślają, są w pewien sposób niezależni finansowo, a przy okazji nie zaniedbują studenckich obowiązków.
Które prace bez problemu można łączyć ze studiami? Oto kilka przykładów:
- korepetytor,
- opiekunka dzieci,
- kelner/kelnerka w barze lub kawiarni,
- hostessa w sklepie, prace na promocjach,
- sprzedawca w sieciówkach odzieżowych,
- praca w kinie,
- praca w fast foodzie,
- pracownik w call center,
- copywriter.
Praca w trakcie studiów. Ile może zarobić student?
Studenci bardzo chętnie podejmują zatrudnienie i... nieźle na tym wychodzą. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", średnia pensja pracującego studenta wynosi 2001-3000 tys. zł miesięcznie netto. Przypomnijmy, że zgodnie z panującymi zasadami, pracownik na umowie zlecenie nie może dostać mniej niż 18,30 zł brutto.