Kanał Bydgoski na Miedzyniu i Flisach czeka remont

i

Autor: UM Bydgoszcz Kanał Bydgoski na Miedzyniu i Flisach czeka remont

Kanał Bydgoski na Miedzyniu i Flisach czeka remont [ZDJĘCIA]

2020-08-18 19:52

Urząd Miasta w Bydgoszczy rusza z rewitalizacją następnych terenów rekreacyjnych nad Kanałem Bydgoskim na Miedzyniu i Flisach. Nowe ścieżki pieszo-rowerowe oraz miejsca do wypoczynku powstaną w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Nie zabraknie stylizowanych ławek i ekologicznych rozwiązań.

Spis treści

  1. Na spacer, na rower i do biegania
  2. Nowe alejki spacerowe między śluzami
  3. Drogi rowerowe prowadzące nad Kanał

Budowa ścieżek wzdłuż nabrzeży Kanału Bydgoskiego na osiedlach Miedzyń-Prądy, Flisy i Osowa Góra to zwycięski projekt ponadosiedlowy w zeszłorocznej edycji BBO. Głosowało na niego ponad 4,6 tys. mieszkańców. W pierwszej kolejności powstanie dokumentacja projektowa. Wstępnie załozono wykonanie ścieżek po obu stronach Kanału, które połączą się z istniejącą na Miedzyniu infrastrukturą pieszo-rowerową powstałą w 2019 roku. Ze względu na bardzo bliską lokalizację korzeni drzew i konieczność ich ochrony zastosowana zostanie nawierzchnia mineralna.

Zobacz: Zabytkowa kamienica z muralami w centrum Bydgoszczy będzie odnowiona [ZDJĘCIA]

Na spacer, na rower i do biegania

Pomysłodawcy chcą utworzenia ciągu pieszo-rowerowego o szerokości 3 metrów wzdłuż ul. Spacerowej na Miedzyniu oraz po drugiej stronie kanału na Flisach. Ścieżka powstanie na wysokości ul. Plażowej do Polanickiej (Miedzyń) i od ul. Wodnej do Mińskiej (Flisy).

Projekt uwzględni także montaż elementów małej architektury, w tym kilkudziesięciu ławek, z czego cztery zaprojektowane przez studentów Wzornictwa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Ławki miejskie „Watergate”, jako inspiracja budowlami hydrotechnicznymi Kanału Bydgoskiego, będą swoją formą nawiązywać do mechanizmu zamykającego wrota śluzy wodnej.

Pojawią się także kosze na śmieci, pergole wraz z zielenią oraz tablice informacyjne o historii Kanału Bydgoskiego, Miedzynia-Prądów, Flisów oraz Osowej Góry. W ramach zadania ma powstać także hotel dla owadów zapylających w kształcie symbolu naszego Miasta - Bydgoskich spichrzy oraz łąka kwietna. Zasadzone zostaną nowe drzewa i krzewy.

Przeczytaj: Ocean Lava Triathlon w Bydgoszczy 2020. W weekend miasto przejmą sportowcy

Uzupełnieniem tej ponadosiedlowej inwestycji jest mniejszy projekt osiedlowy, w ramach którego na Miedzyniu powstanie także ścieżka wraz z elementami małej architektury wzdłuż ul. Spacerowej (od ul. Plażowej do Kościerskiej).

Nowe alejki spacerowe między śluzami

Wiosną zakończyła się budowa nowych alejek spacerowych wokół Starego Kanału Bydgoskiego. W pierwszej kolejności prace prowadzone były przy trasie spacerowej na Wilczaku. Teraz przyszedł czas na budowę ścieżki pieszo-rowerowej po stronie Okola. Nowe alejki powstają pomiędzy śluzami przy ul. Wrocławskiej i Czarnej Drodze. Ta inwestycja to jeden z pierwszych projektów ponadosiedlowych realizowanych w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski.

Drogi rowerowe prowadzące nad Kanał

Urząd Miasta zakończył budowę ścieżek rowerowych wzdłuż ul. Kruszwickiej, dzięki której dojazd rowerem nad Kanał Bydgoski stał się jeszcze łatwiejszy. Także nowa inwestycja rowerowa związana z rozbudową ul. Focha o ciąg dla rowerzystów lepiej skomunikuje ścieżki wzdłuż Starego Kanału Bydgoskiego. W tym roku oddano do użytku już blisko 6 kilometrów dróg rowerowych. Szlaki dla jednośladów powstały m.in. wzdłuż ul. Grunwaldzkiej od węzła zachodniego do granicy miasta (4,5 km), przy Armii Krajowej (0,5 km).

Grób Piotra Woźniaka-Staraka w rocznicę śmierci

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki