Stary Fordon w bieżącym roku będzie jednym z największych placów budowy w Bydgoszczy. Trwają już remonty kamienic i budowa umocnionego nabrzeża. Wkrótce rozpoczną się pierwsze prace związane z przebudową dróg.
Rynek w Fordonie: Jakie zajdą tam zmiany?
Dużo zieleni, nawierzchnie z kamiennej kostki, eleganckie oświetlenie, fontanna to najważniejsze założenia koncepcji, którą bydgoscy urzędnicy konsultowali już wcześniej z mieszkańcami. Dodatkowo ograniczony zostanie też ruch pojazdów. Projekt uwzględnia wkomponowanie w nawierzchnię historycznego herbu Fordonu, który do 1973 roku był samodzielnym miastem. Rynek po rewitalizacji ma stać się wizytówką Fordonu.
Zobacz także: Zmiana czasu 2021. Kiedy jest zmiana czasu z zimowego na letni? [DATA ZMIANA CZASU 27-28.03.2021]
Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią zdjęć.
Rewitalizacja Fordonu: Prace ruszą w połowie roku
Po uzyskaniu i uprawomocnieniu się pozwolenia na budowę, o które obecnie wystąpili bydgoscy urzędnicy, wykonawca może przystąpić do prac budowlanych. Rozpoczęcie robót planowane jest jeszcze przed wakacjami. Prace potrwają około dwa lata. Będą dzielone na etapy by zapewnić dojście i dojazd do możliwie dużej liczby posesji oraz zachować przejazd autobusów komunikacji publicznej na ciągu Bydgoska-Wyzwolenia. Pozostanie też zapewniony przejazd pomiędzy ulicą Cechową i ul. Cierpicką a w trakcie prac utworzony zostanie też tymczasowy parking wzdłuż ul. Ordynackiej.
- Warto podkreślić, że zarówno o rozwiązaniach projektowych jak i sposobie organizacji ruchu rozmawialiśmy ze Stowarzyszeniem Miłośników Starego Fordonu. Inwestycja na Rynku pochłonie 7 mln złotych - mówią bydgoscy urzędnicy.
Zobacz: W Nowym Fordonie powstaje skatepark. Zobacz zdjęcia
Nowe miejsce rekreacji nad Wisłą
Przebudowa Rynku w Fordonie to nie jedyne zadanie realizowane w tej części miasta. W piątek (19 marca) ma nastąpić przekazanie placu budowy firmie Strabag, która przeprowadzi kompleksową rewitalizację uliczek i terenów zielonych pomiędzy ulicą Bydgoską i brzegiem Wisły.
Przygotowana dokumentacja projektowa zakłada budowę i przebudowę następujących ulic:
- Promenada (przebudowa istniejącego odcinka od ul. Nad Wisłą do Filomatów wraz z jej przedłużeniem w kierunku wschodnim aż do wału przeciwpowodziowego w rejonie ulicy Rybaki),
- Filomatów (wraz z zejściem na ul. Promenada),
- Zakładowa,
- Nad Wisłą,
- A. Frycza Modrzewskiego (do budowanego umocnionego nabrzeża),
- odcinek ul. Kapeluszników (od ulicy Sikorskiego w kierunku Wisły),
- Rybaki (część północna).