Spis treści
- Kometa SWAN - co o niej wiemy?
- Jak obserwować kometę SWAN?
- Gdzie w okolicach Bydgoszczy obserwować kometę SWAN?
Kometa SWAN - co o niej wiemy?
Kometa SWAN (C/2020 F8) została odkryta zupełnie niedawno, bo 10 kwietnia 2020 roku. Odkrycia dokonał znany poszukiwacz komet Michael Mattiazzo, dzięki zdjęciom z instrumentu SWAN sondy SOHO. Jeszcze kilka tygodni temu prognozy mówiły, że kometa SWAN osiągnie ona trzecią wielkość gwiazdową, jednak wzrost jasności wyhamował. Według naukowców i ich precyzyjnych wyliczeń wynika, iż jest to pierwszy przelot tej komety w pobliżu Słońca.
Jak obserwować kometę SWAN?
Do obserwacji komety SWAN z pewnością przyda się... lornetka. Niezbędny będzie także budzik. Kometa będzie widoczna w drugiej połowie maja, na porannym nieboskłonie, czyli krótko przed samym świtem, nisko nad północno-wschodnim horyzontem - informuje portal www.urania.edu.pl. Najlepszym dniem do obserwacji będzie środa, 27 maja, gdy kometa osiągnie swój punkt przysłoneczny, czyli zbliży się do Słońca na odległość "zaledwie" 64 milionów kilometrów, dzięki czemu stanie się jaśniejsza i łatwiejsza do zauważenia.
ZOBACZ: Białe noce 2020. Co to jest? Kiedy białe noce będą w Bydgoszczy? Znamy szczegóły! [BIAŁE NOCE 2020]
Gdzie w okolicach Bydgoszczy obserwować kometę SWAN?
Przy obserwacjach zjawisk astronomicznych istotny jest. nie tylko sprzęt, ale i miejsce. Ważne jest, by przy nocnej obserwacji nieba unikać dużych skupisk sztucznego światła, dlatego w Bydgoszczy może to być problematyczne. W najbliższej okolicy dobrymi miejscami do obserwacji nieba są górki w Fordonie czy tereny w Myślęcinku.