Od ilu lat  dziecko musi nosić maseczkę ochronną?

i

Autor: SKA Od ilu lat dziecko musi nosić maseczkę ochronną?

Koronawirus. Od ilu lat dziecko musi nosić maseczkę ochronną? [ZAOSTRZONE ZASADY 16.04.2020]

2020-04-16 7:03

Od 16 kwietnia (czwartek) każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Czy tylko dorośli muszą zasłaniać usta i nos? Czy także na dzieciach ciąży obowiązek noszenia maseczki ochronnej? Od ilu lat dziecko musi nosić maseczkę ochronną?

Koronawirus: Od ilu lat dziecko musi nosić maseczkę ochronną?

Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku Polaków obowiązuje zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Maski nie muszą być profesjonalne - bo te mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Usta i nos można zasłonić maseczką własnej produkcji, chustą, bandamą, a w chłodniejsze dni szalikiem lub kominem .Co do zasady, maseczki powinno się nosić obowiązkowo we wszystkich miejscach publicznych i poza miejscem naszego zamieszkania.

Eksperci są zgodni co do tego, że dzieci przechodzą koronawirusa łagodniej niż dorośli lub bezobjawowo. Dlatego tak ważne jest, by dzieci wychodziły z domu w maseczce ochronnej. W ten sposób, dzieci, które są nosicielami koronawirusa nie narażają na ryzyko zachorowania innych. Ministerstwo Zdrowia informuje, że z obowiązku noszenia maseczki zwolnione są dzieci do czwartego roku życia.

Zgodnie z projektem obowiązek noszenia maseczki nie będzie dotyczyć dzieci w wieku do lat dwóch oraz osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia i odkrycia ust lub nosa.

ZOBACZ: Zaostrzona kwarantanna. O tych ograniczeniach muszą pamiętać mieszkańcy Bydgoszczy

KTO MUSI NOSIĆ MASECZKĘ OCHRONNĄ?

Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa:

1) w środkach publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym oraz w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;

2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym:

a) na drogach i placach,

b) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,

c) w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach),

d) na terenie nieruchomości wspólnych w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2020 r. poz. 532 i 568).

2. Obowiązku określonego w ust. 1 nie stosuje się w przypadku:

1) pojazdu samochodowego, w którym przebywa lub porusza się 1 osoba albo 1 osoba z dzieckiem, o którym mowa w pkt 2;

2) dziecka do ukończenia 4 roku życia;

3) osoby, która nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane;

4) osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b i c, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów;

5) kierującego środkiem publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym, lub pojazdem samochodowym wykonującym zarobkowy przewóz osób, jeżeli operator publicznego transportu zbiorowego albo organizator tego transportu w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 8 i 9 tej ustawy albo przedsiębiorca wykonujący działalność w zakresie zarobkowego przewozu osób, zapewnia oddzielenie kierującego od przewożonych osób w sposób uniemożliwiający styczność w rozumieniu art. 2 pkt 25 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi;

6) duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania;

7) żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusza Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe, stosujących środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.

3. Osoba wykonująca czynności zawodowe w obiektach handlowych lub usługowych lub w placówkach handlowych lub usługowych może w czasie wykonywania tych czynności zawodowych realizować obowiązek, o którym mowa w ust. 1, przez zakrywanie ust i nosa przy pomocy przyłbicy, jeżeli wszystkie stanowiska kasowe lub miejsca prowadzenia sprzedaży lub świadczenia usług w danym obiekcie lub placówce są oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną.

4. Osoba ma obowiązek odkrycia ust i nosa na żądanie:

1) organów uprawnionych w przypadku legitymowania tej osoby w celu ustalenia jej tożsamości;

2) innej osoby w związku ze świadczeniem przez nią usług lub wykonywaniem czynności zawodowych lub służbowych, w tym w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby.”.

PRZECZYTAJ: Ponad 1600 przyłbic z UTP chroni medyków w regionie

KORONAWIRUS BYDGOSZCZ - INFORMACJE

Super Raport 15.04 - Goście: Robert Winnicki, Roman Osica
Koronawirus - nowe obostrzenia. Sprawdź, czy wiesz wszystko
Pytanie 1 z 10
Od kiedy wchodzi w życie obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej?

Koronawirus w Bydgoszczy - tu znajdziesz wszystkie informacje

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki