Bydgoskie Biuro Seniora zaleca seniorom ostrożne i rozważne podchodzenie do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji. Sprawdzonymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby państwowe i samorządowe oraz zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych:
Chroń swoje finanse
W obliczu niebezpieczeństwa związanego z koronawirusem nasz strach wykorzystują oszuści i złodzieje.
- W przypadku otrzymania informacji zachęcającej do przeprowadzenia jakiejkolwiek transakcji finansowej, warto skontaktować się i skonsultować tę czynność z kimś z rodziny lub przyjaciół. Należy szczególnie dokładnie sprawdzać adres strony internetowej banku w przypadku logowania się w internecie. Jeśli adres jest inny niż zwykle, nie loguj się na tej stronie - nie podawaj tam swoich danych oraz powiadom o tym swój bank. Należy dokładnie sprawdzać numery kont, na które faktycznie chcemy dokonać przelewu - mówi Karolina Kallas, koordynatorka Bydgoskiego Biura Seniora.
Ofiary ataków, które nie zachowają ostrożności, mogą stracić oszczędności. Policjanci przestrzegają także przed nieuczciwymi osobami, które oferują sprzedaż środków pomagających zwalczać koronawirusa. W internecie pojawiły się propozycje zakupów m.in. amuletów czy herbatek, które mają rzekomo uchronić przed zachorowaniem czy też w przypadku zarażenia spowodować cudowne ozdrowienie. Problem dotyczy nie tylko nieuczciwych sprzedawców ale i podszywania się pod Służby Sanitarne i Ministerstwo Zdrowia oraz inne instytucje i organizacje, które walczą z rozprzestrzenianiem się i szerzeniem koronawirusa.
Przestępcy wysyłają komunikaty i fałszywe informacje związane z epidemią. Podszywają się pod instytucje zaufania publicznego takie jak banki, urzędy państwowe, centralne oraz lokalne. Oszuści informują np. o potrzebie zapłaty za szczepionkę przeciwko koronawirusowi czy przejęciem przez Narodowy Bank Polski środków klientów zdeponowanych w bankach jako tzw. „rezerw krajowych NBP”. TO NIEPRAWDZIWE INFORMACJE.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości – ZAWSZE SKONSULTUJ INFORMACJĘ Z RODZINĄ, SĄSIADEM, ZNAJOMYM.
Przed planowanym przyjściem do przychodni zadzwonić do placówki, poddając się krótkiemu wywiadowi medycznemu z lekarzem pierwszego kontaktu. Po przeprowadzeniu takiej konsultacji lekarz zdecyduje o dalszym postępowaniu.
Zakupy dla seniorów
Miasto uruchomiło dla seniorów specjalną infolinię, na którą można zadzwonić i zgłosić potrzebę zrobienia zakupów, w tym leków. Zakupy zrobią i dostarczą wolontariusze.
SZCZEGÓŁY: Bydgoszcz walczy z koronawirusem. Miasto organizuje zakupy [ZASADY POMOCY]
- PRZECZYTAJ: Koronawirus w Bydgoszczy. 8 osób chorych, ponad tysiąc z nadzorem epidemiologicznym
- ZOBACZ: Jak można zarazić się koronawirusem z Chin?
- SPRAWDŹ: TU KUPISZ "Super Express" w trakcie kwarantanny!
KORONAWIRUS. SYTUACJA W BYDGOSZCZY. PRZECZYTAJ: