Kto przejął Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego? Sondażowe wyniki wskazują jasno

i

Autor: Dawid Olszewski

Wybory samorządowe 2024

Kto przejął Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego? Sondażowe wyniki wskazują jasno

2024-04-07 21:22

W niedzielę, 7 kwietnia 2024 roku w całej Polsce odbyły się wybory samorządowe. Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, każda osoba mająca prawo do głosowania może oddać swój głos na kandydatów startujących do rady gminy, rady powiatu, sejmiku województwa oraz na urząd wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Kto będzie rządził w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego?

7 kwietnia w wyborach samorządowych mieszkańcy wybrali także radnych Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Województwo zostało podzielone na sześć okręgów wyborczych. Od godz. 7 do godz. 21 bydgoszczanie głosowali na kandydatów w okręgu numer 1. Wybrali pięciu radnych do 30-osobowego sejmiku na pięcioletnią kadencję.

Według badania sondażowego IPSOS, frekwencja w całej Polsce wyniosła 51,5 proc. Sejmiki wojewódzkie w Polsce podzieliły się na dwie grupy: tę, w której zwyciężył PiS i tę, gdzie wygrała Koalicja Obywatelska. KO zwyciężyło łącznie w dziesięciu województwach w Polsce. Z kolei Prawo i Sprawiedliwość – w pozostałych sześciu.

W województwie kujawsko-pomorskim wygrał komitet Koalicji Obywatelskiej. Tak samo w woj. mazowieckim, wielkopolskim, śląskim, opolskim, dolnośląskim, lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło natomiast w woj. podlaskim, łódzkim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim.

Jak wskazują wyniki sondażu exit poll IPSOS przygotowane dla TVP, TVN i POLSATU, podane w niedzielę przez TVP Bydgoszcz, wyniki w Kujawsko-Pomorskiem prezentują się następująco:

  • Koalicja Obywatelska - 38,5 proc.
  • Prawo i Sprawiedliwość - 28,7 proc.
  • Trzecia Droga - 16,2 proc.
  • Lewica - 7 proc.
  • Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 6,3 proc.
  • Stowarzyszenie Bezpartyjni Samorządowcy 1,7 proc.
  • Inne komitety - 1,2 proc.

Przypomnijmy, że w okręgu numer 1 zostało zarejestrowanych sześć komitetów wyborczych w sumie na listach było 40 kandydatów. Okręg wyborczy nr 2 obejmuje powiaty: bydgoski, sępoleński, świecki, tucholski. Tu startowało 46 kandydatów z 7 komitetów. Z kolei z okręgu nr 3 - Miasto Grudziądz, powiaty: brodnicki, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, rypiński, startowało łącznie 40 kandydatów z 6 komitetów.

Okręg nr 4 obejmuje Miasto Toruń, w tym powiaty: chełmiński i toruński. Tu także startowało 46 kandydatów z 7 komitetów wyborczych. Podobna sytuacja ma miejsce w okręgu nr 5 obejmującym powiaty: inowrocławski, mogileński, nakielski, żniński. Z 7 komitetów wystartowało 41 kandydatów.

W okręgu nr 6 startowało 50 kandydatów. Okręg swoim zasięgiem obejmuje: miasto Włocławek, powiaty: aleksandrowski, lipnowski, radziejowski, włocławski.

Z każdego z sześciu kręgów do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego wejdzie tylko pięciu radnych. Łącznie będzie ich 30, natomiast kandydatów mamy ponad 250 kandydatów. Kto z nich zostanie radnym Sejmiku? Tego dowiemy się na dniach.

Lublin z winylem, czyli ruszyła Lubelska Giełda Płyt

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki