Korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie jazdy samochodem to coraz częstsza przyczyny kolizji i wypadków drogowych. Jak wyliczają policjanci, wybieranie numeru telefonu zajmuje ok. 12 sekund, natomiast odbieranie połączenia średnio trwa 5 sekund.
- Odbierając telefon w czasie jazdy, nawet sześciokrotnie zwiększa się prawdopodobieństwo wypadku. Średnio na 5 sekund rozpraszamy się, a przy prędkości 100 km/h pokonujemy odległość równą nawet 140 m bez żadnej kontroli. Tyle może nam zabraknąć, aby wyhamować przed przejściem dla pieszych. Każda sekunda na drodze się liczy – mówi Remigiusz Rakowski z kujawsko-pomorskiej policji.
Z Remigiuszem Rakowskim rozmawiał Dawid Olszewski, reporter Radia ESKA:
14 czerwca w całej Polsce, w tym w województwie kujawsko-pomorskim ruszyła akcja „Łapki na kierownicę”. Kierowcy przyłapani na korzystaniu z telefonu w trakcie prowadzenia auta otrzymują ulotki z informacjami, jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą takie zachowanie. Na końcu broszury znajduje się krótki test stworzony na podstawie zawartych w niej danych. Dzięki temu kierowcy będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w tym zakresie, i tym samym przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa.
Oprócz bezpośrednich działań policji, kierowcy otrzymają informacje o akcji z poziomu telefonu. Po włączeniu aplikacji Yanosik wyświetli się komunikat o rozpoczęciu kampanii „Łapki na kierownicę”. Klikając w niego, użytkownicy zostaną przeniesieni na stronę, gdzie dowiedzą się o szczegółach akcji oraz zagrożeniach związanych z rozmową przez telefon podczas jazdy. Podobnie jak na ulotce kierowcy będą mogli również rozwiązać test online i zdobyć 5000 dodatkowych punktów w rywalizacji w aplikacji.
Przypominamy też, że za jazdę z telefonem w ręku można również ponieść konsekwencje w postaci mandatu w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych. Otrzymując w roku 5 takich mandatów, można stracić prawo jazdy z tytułu przekroczenia limitu 24 punktów karnych.
Policjanci podkreślają, że to nie mandat powinien działać odstraszająco na kierowców, ale świadomość, że kilka sekund naszej nieuwagi może kosztować czyjeś życie.
Wspólna akcja Policji i Yanosika „Łapki na kierownicę” potrwa do 25 czerwca.