Majówka 2020: Gdzie pojechać w Bydgoszczy? Co można robić w długi weekend? [LISTA]

i

Autor: Pixabay Majówka 2020: Gdzie pojechać w Bydgoszczy? Co można robić w długi weekend? [LISTA]

Majówka w Bydgoszczy inna niż wszystkie. Co będzie można robić w majówkę? Podpowiadamy!

2020-04-30 10:40

Nie możemy się gromadzić, a na ulice wychodzimy w maseczkach. Z każdej strony słychać: „zostań w domu”. To będzie majówka inna niż wszystkie dotychczas, ale mamy nadzieję, że – mimo epidemii – równie ciekawa.

Spis treści

  1. MIEJSKIE CENTRUM KULTURY
  2. GALERIA MIEJSKA BWA
  3. MUZEUM OKRĘGOWE
  4. EXPLOSEUM

Co będzie się działo w Bydgoszczy w czasie majówki 2020? Przedstawiamy plan wydarzeń.

MIEJSKIE CENTRUM KULTURY

30.04.2020

  • godz. 10:00

Legendy Szyperskie – siła portowych opowieści w wirtualnym Muzeum Legend Szyperskich
W roku stulecia powrotu Bydgoszczy do macierzy, zapraszamy do wspólnego odkrywania bydgoskiego portowego świata, na marynarskie „bajanie”, w którym prawda miesza się z legendą i zabobonem, a fakty historyczne przenikają się z zasłyszanymi historiami prosto z kajuty czy portowych nabrzeży.
Legendy szyperskie i powiastki z bydgoskiego nabrzeża publikowane będą przez cały 2020 rok. Będzie można się z nimi zapoznać na profilu FB barki „Lemara”. Wszystkie powstałe legendy staną się częścią większego zbioru pod nazwą Muzeum Legend Szyperskich, które właśnie inauguruje swoją wirtualną działalność, uzupełniając zbiór pamiątek zgromadzonych na zabytkowej „Lemarze”. Wypłyńmy razem w baśniowy rejs!

Więcej informacji tutaj.

  • godz.18.00

Perspektywy – interaktywny spektakl impro
Cztery aktorki improwizują wspólny spektakl ze swoich domów! Jest to spektakl interaktywny i tworzony z widzami poprzez ich komentarze wystawiane na żywo podczas improwizacji. Będzie to artystyczny eksperyment stanowiący gratkę dla widzów impro, którzy nie widzieli dotąd Teatru wymyWammy w takiej odsłonie.
Spektakl dotykać będzie pojęcia perspektyw. Jak to jest, że na jedno i to samo zdarzenie możemy patrzeć zupełnie inaczej i odbierać je tak różnie…? Wszystko zależy od sposobu patrzenia i interpretacji rzeczywistości. Jaka więc ona jest?

Zajrzyjcie tutaj.

1-3.05.2020
 

  • godz.10.00

Barka bez tajemnic - wirtualne zwiedzanie niezwykłej kolekcji na wodzie
Sterówka, tuby głosowe, róg mgłowy czy naftowa lampa topowa – miłośnicy żeglugi śródlądowej doskonale wiedzą, co to za przedmioty. A ci, którzy jeszcze nie mieli okazji zajrzeć na Barkę Lemara, teraz mogą zrobić to nie ruszając się z domu – podczas wirtualnego spaceru po tym flagowym bydgoskim obiekcie.
To niecodzienny spacer, bo po pokładzie barki towarowej z 1937 roku, która od lat cumuje przy bydgoskim Rybim Rynku. Barka Lemara to jeden z przystanków Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O, w której znajduje się Muzeum Legend Szyperskich.  W zaadaptowanych ładowniach barki można oglądać ekspozycję przedmiotów, które służyły kapitanom podczas żeglugi. Oprócz typowych wodniackich przyrządów, są tu także rzeczy codziennego użytku, które trzeba było zabrać w rejs.

Szukajcie informacji tutaj.

ZOBACZ: Żłobki i przedszkola w Bydgoszczy. Kiedy będą otwarte? Znamy stanowisko prezydenta Rafała Bruskiego

GALERIA MIEJSKA BWA

30.04-3.05.2020
 

  • Gosia Bartosik. Małe manifesty

Program rezydencji artystycznej Gosi Bartosik musiał zmienić swoją formę, a jej tytuł „Rysunek jako ruch oporu” zyskał w obecnej sytuacji dodatkowe znaczenie. Kiedy już się narysujesz, zrób zdjęcie swojego rysunku, prześlij je na adres: [email protected] i zostań częścią projektu „małych manifestów online”.
 
Więcej informacji tutaj.

  • Dziecko na warsztat. Dżungla  - warsztat dla dzieci

Warsztaty pomogą Wam w stworzeniu własnej „dżungli”. Inspiracją jest instalacja pt. „Neoplasms” Marcina Zawickiego i Macieja Chodzińskiego z wystawy „Herbarium novum. Efflorescentiae”. Praca ta ma baśniowy, nieco tajemniczy charakter i jest bardzo ciekawym połączeniem form geometrycznym z organicznymi. Możecie wykorzystać materiały, które są w Waszych domach. Część rzeczy można znaleźć też przy okazji np. spacerów. Zróbcie swoją własną dżunglę i przyślijcie zdjęcia!
 
Więcej informacji tutaj.

  • Marek Noniewicz. Świat poza czasem - wystawa online

W projekcie „Świat poza czasem” Marek Noniewicz odkrywa własne archiwa fotograficzne, które stają się pretekstem do podróży w miejsca, gdzie w roku 2002 jako fotograf i animator kultury brał udział w swoim pierwszym, realizowanym w terenie, projekcie fotograficzno-edukacyjnym. Przygoda w której uczestniczył osiemnaście lat temu stała się pretekstem do próby ewaluacji działania i przeprowadzenia kolejnych warsztatów fotograficznych w tych samych miejscach, we wsiach Jasionka i Krzywa w Beskidzie Niskim, z nowym pokoleniem dzieci urodzonych już w XXI wieku. Dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Marek wrócił w Beskidy i ponownie, wspólnie z Pawłem Kulą działali warsztatowo również fotografując. Próbując odtworzyć akcję sprzed lat zachowali w formie niemal niezmienionej instrumentarium, posługując się niemal wyłącznie fotografią analogową.
 
Więcej informacji tutaj.

PRZECZYTAJ: Sędzia zgwałcił sędzię. Bulwersujący SKANDAL obyczajowy w Bydgoszczy

MUZEUM OKRĘGOWE


1-3.05.2020

  • Co to jest majówka?

Warsztaty #DIYmuzeum, w czasie których dowiecie się co i dlaczego świętujemy w pierwszych dniach maja oraz skąd się wziął zwyczaj organizowania pikników. W ramach rodzinnych zajęć będzie można przygotować patriotyczne ozdoby, ozdobić materiały piknikowe i stworzyć domową konstytucję.

  • Wiosny Leona Wyczółkowskiego

Pokaz online przygotowany z okazji 168. urodzin Leona Wyczółkowskiego. Tematem są obrazy artysty, przedstawiające wiosnę w Gościeradzu.

2.05.2020

  • Patriotyczne przedszkole

Wirtualna wystawa "Ku Wolności. Bydgoszcz 1914-1920" oraz historia słynnego wiersza zaczynającego się od słów "Kto ty jesteś?". Spotkanie odbywa się w ramach cyklu filmów #MOBon prezentujących historie bydgoskich zbiorów.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie, link tutaj.

EXPLOSEUM

1-3.05.2020

  • Wirtualny spacer po dawnej fabryce materiałów wybuchowych

Exploseum w Bydgoszczy to placówka muzealna, oddział Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego, prezentująca architekturę przemysłową III Rzeszy na obszarze DAG Fabrik Bromberg, wraz z podziemną trasą turystyczną. Ekspozycje dotyczą historii koncernu DAG, którego założycielem był Alfred Nobel.

Spacer podzielony jest na dwie części. Pierwsza dostępna jest tutaj, druga – tutaj.

ZOBACZ TAKŻE: Ogień na plebanii pojawił się w czasie mszy. Żywioł strawił majątek parafian [ZDJĘCIA]

Uderzenie CBŚP w rynek nielegalnego handlu bronią.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają