Matura 2022 z matematyki. Czego NA PEWNO nie będzie na maturze?
Matura 2022 z matematyki spędza sen z powiek niejednemu absolwentowi szkoły średniej. Uczniowie mają masę materiału do powtórzenia. Mamy jednak dobre informacje dla maturzystów. Decyzją MEiN, matura 2022 z matematyki będzie przeprowadzona na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie podstawy programowej. Dzięki temu wiele zadań zostało wykluczonych i na pewno nie będzie ich na maturze z matematyki na poziomie podstawowym. Maturzyści, którzy boją się tego egzaminu mogą spać spokojniej, bo nie muszą powtarzać całego materiału z podstawy programowej. Łatwiej będzie zdać maturę 2022 z matematyki. Nie trzeba szukać przecieków maturalnych, bo już dziś wiadomo, jakich zadań na pewno nie będzie w arkuszu CKE z matematyki na poziomie podstawowym!
KLIKNIJ w zdjęcie poniżej i zobacz, czego nie będzie na maturze 2022 z matematyki!
Przeczytaj koniecznie: Matura 2022: wyciekły arkusze CKE. Jest decyzja organów! "Procedury zostały zaostrzone". To koniec przecieków z Podlasia?!
Matura 2022 z matematyki. Jaki wygląda egzamin?
Matura 2022 będzie różniła się od tej, którą dobrze znamy. Głównie za sprawą pandemii koronawirusa i lekcji zdalnych, które miały wpływ na poziom przygotowania uczniów do matury. Jakie zmiany w maturze ogłosiło Ministerstwo Edukacji i Nauki? Zgodnie z rozporządzeniem, za rozwiązanie zadań z arkusza CKE na maturze 2022 z matematyki uczeń może uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach przed pandemią), w tym: 28 pkt – zadania zamknięte; 17 pkt – zadania otwarte. Zmieniła się także liczba zadań otwartych - z 9 na 7. Czas trwania matury 2022 z matematyki to 170 minut. Przypomnijmy, że matura 2022 z matematyki odbędzie się 5 maja 2022 roku o godzinie 9:00.
Sprawdź koniecznie: Ale obciach! W TO maturzyści chcą ubrać się na maturę 2022. Lepiej z wyprzedzeniem przemyśl, jak się ubrać na maturę, żeby uniknąć takiej wtopy
Matura 2022 z matematyki: tego nie będzie na egzaminie
Zgodnie z nowymi przepisami, na maturze 2022 z matematyki na poziomie podstawowym nie będzie:
- zadań z potęg w kontekście fizycznym, chemicznym itp.
- błędu bezwzględnego i względnego przybliżenia,
- równań typu x^3 = -8,
- wyznaczania max i min funkcji kwadratowej w przedziale domkniętym,
- wykresów funkcji f(x) = a/x,
- wykresów funkcji wykładniczych dla różnych podstaw,
- funkcji wykładniczych w kontekście zjawisk fizycznych, chemicznych itp.
- przybliżania wartości funkcji trygonometrycznych (tablice trygonometryczne),
- własności okręgów stycznych,
- cech podobieństwa trójkątów w kontekście praktycznym (tylko w kontekście praktycznym, cechy podobieństwa trójkątów nadal obowiązują),
- kątów w ostrosłupach,
- brył obrotowych (walec, stożek, kula),
- kątów pomiędzy ścianami w graniastosłupach i ostrosłupach,
- określania jaką figurą jest przekrój prostopadłościanu płaszczyzną,
- średniej ważonej,
- odchylenia standardowego.