Most fordoński z zakazem ruchu samochodów osobowych. To się z nim stanie po przejęciu przez marszałka Całbeckiego

i

Autor: D. Witt/GDDKiA

inwestycje

Most fordoński z zakazem ruchu samochodów. To się z nim stanie po przejęciu przez marszałka Całbeckiego

2024-07-19 8:00

Zanim doczekamy się nowego mostu na Wiśle w ciągu drogi krajowej nr 80 minie ok. 10 lat. Wcześniej trzeba zdecydować, co ze starym mostem fordońskim (który wymaga drogiego remontu). GDDKiA może go przekazać samorządowi. Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Piotr Całbecki ma już jasną wizję.

Po moście Fordońskim na DK 80 jeździ dziennie 22 tys. aut

Drogowo-kolejowy most Fordoński w ciągu DK 80, po jakim jeździ dziś ok. 22 tys. aut dziennie, został oddany do użytku w 1956 roku. Mierzy ok. 1 km, ma po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Z jednej strony biegną tory, z drugiej chodzą piesi i rowerzyści - z tym zastrzeżeniem, że muszą schodzić z rowerów i wpasowywać się w przestrzenie między przęsłami, by przepuścić ludzi z naprzeciwka, bo o swobodnym minięciu się tam nie ma mowy.

GDDKiA zastanawiała się, czy remontować most Fordoński w ciągu DK 80, czy budować nowy

Prawie 30 lat temu most przeszedł gruntowny remont, a kierowcy korzystali na jego czas z pontonowej przeprawy. Nie ma wątpliwości co do tego, że teraz potrzebny jest kolejny, a to bardzo droga inwestycja. Już w 2021 roku GDDKiA zastanawiała się, co dalej - zleciła opracowanie różnych wariantów inwestycji: remont, remont z poszerzeniem obiektu oraz remont i budowa obok nowego mostu.

W Bydgoszczy ma powstać nowy most na Wiśle, ale nie szybciej niż za 10 lat

To, że powstanie nowa przeprawa, w bliskim sąsiedztwie starej, jest niemal przesądzone. Miałaby mieć po dwa pasy w każdym kierunku. Budowa tymczasowego mostu na czas trwania prac naprawczych na starym i sam remont byłyby ekonomicznie nieuzasadnione. Gromadzenie dokumentacji, prace projektowe i wreszcie budowlane - wszystko to zajmie nie mniej niż 10 lat. Wcześniej jednak do podjęcia jest parę decyzji, np. - co ze starą przeprawą. Ma ją w zarządzanie objąć samorząd.

Marszałek Piotr Całbecki może przejąć stary most Fordoński. Osobówek na niego nie wpuści

O to, co dzieje się w kwestii mostu Fordońskiego marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, Piotra Całbeckiego, zapytał w interpelacji Jarosław Wenderlich, radny województwa kujawsko-pomorskiego (PiS). Przypomina, że 12 kwietnia 2024 roku ówczesny podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Paweł Gancarz mówił o spotkaniu w sprawie budowy nowego mostu w Fordonie z przedstawicielami województwa. Strony (w tym GDDKiA, miasto Bydgoszcz, marszałek województwa) miały określić swoje stanowiska. Jakie jest zdanie Piotra Całbeckiego? Tego, m.in., chciał się dowiedzieć Jarosław Wenderlich.

W odpowiedzi Piotr Całbecki pisze, m.in. że w latach 2021 - 2024 odbyło się kilka narad z dyrekcją bydgoskiego oddziału GDDKiA poświęconych budowie nowego mostu w ciągu DK 80 w Fordonie.

- GDDKiA zainteresowana była możliwością przejęcia przez samorząd województwa istniejącej przeprawy w przypadku realizacji nowego mostu - pisze Piotr Całbecki w odpowiedzi na interpelację Jarosława Wenderlicha. - Ważnym kontekstem prowadzonych rozmów była możliwość realizacji projektu kluczowego Strategii Przyspieszenia 2030+, polegającego na budowie linii tramwajowej łączącej Bydgoszcz i Toruń, której warunkiem koniecznym jest zapewnienie przejścia przez Wisłę w Fordonie - dodaje.

Marszałek przekonuje, że budowa nowego mostu jest opcją optymalną. Plusem ma być nie tylko to, że dzięki temu właśnie po istniejącym pojedzie planowany tramwaj, ale też to, że będą tam swobodnie jeździć rowerzyści, autobusy, pociągi, a w razie potrzeby, w sytuacjach awaryjnych - samochody osobowe.

Marszałek Całbecki weźmie most w Bydgoszczy, ale wyremontowany

Marszałek podkreśla, że most potrzebuje remontu, którego kosztów nie da się na razie oszacować, ale jasne jest, że będą gigantyczne.

- Remont mostu jest zadaniem GDDKiA - podkreśla swoje stanowisko Piotr Całbecki.

Marszałek już od stycznia 2023 roku zapewnia bydgoski oddział GDDKiA, że po budowie nowego, samorząd stary most jest gotowy przejąć właśnie z przeznaczeniem na transport publiczny.

Fordon świętował 600-lecie nadania praw miejskich

W którym roku Fordon stał się częścią Bydgoszczy? Dlaczego ul. Długa ma taką nazwę? Rozwiąż QUIZ z historii miasta

Pytanie 1 z 12
W którym roku Fordon (osobne miasteczko) został przyłączony do Bydgoszczy?
Źródło: Most fordoński z zakazem ruchu samochodów. To się z nim stanie po przejęciu przez marszałka Całbeckiego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki