Badania archeologiczne na rogu ulic Grodzkiej i Podwale w ramach inwestycji budowy Teatru Kameralnego rozpoczęły się w grudniu zeszłego roku. Badacze z archeologiem Robertem Grochowskim na czele dokonali w tym miejscu ważnych odkryć.
- Odkryliśmy pozostałości drewnianej konstrukcji z XVI wieku, którą wstępnie interpretujemy jako bramę miejską - mówi Grochowski.
Jak wyjaśnia archeolog, Bydgoszcz miała cztery bramy, w tym trzy murowane i jedną drewnianą, którą właśnie odkryto. Prowadziła z miasta w kierunku Zamku Bydgoskiego.
Pozostałości bramy zostały zinwentaryzowane i szczegółowo opisane, a sama brama została rozebrana. Drewno poddane zostanie badaniom dendrologicznym, dzięki czemu możliwe będzie dokładne datowanie jej powstania.
Oprócz bramy, natrafiono także na pozostałości palisady, szczątków fortyfikacji i wielu innych drewnianych elementów z XVI wieku. Prawdopodobnie odkryto także fragmenty mostu, który prowadził od bramy do Zamku.
Cały obszar inwestycji, zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków musi zostać poddany badaniom archeologicznym. Ich końcowym produktem będzie szczegółowa dokumentacja.
Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, prace mają potrwać około pięciu tygodni.
Czytaj także: Kujawsko-Pomorskie: Kobieta jechała po ciemku, pod wpływem i na kradzionym rowerze
Zobacz WIDEO: