Kłódki zakochanych – o co w tym chodzi?
Kłódka miłości to symbol zakochanych, którzy chcą, aby ich miłość była wieczna. Idea jest prosta – żeby tak się stało, zakochani muszą razem zatrzasnąć kłódkę, a kluczyk wyrzucić do wody. Na kłódkach zazwyczaj są wygrawerowane imiona lub inicjały pary, daty, albo inne umowne symbole.Historia miłosnego zwyczaju.
Zobacz: Nowy mural na bydgoskim Błoniu. Powstał ze specjalnych farb [ZDJĘCIA, WIDEO]
Zwyczaj wieszania kłódek zakochanych pochodzi prawdopodobnie z Florencji. Uczniowie jednej z tamtejszych szkół zabierali kłódki ze swoich szkolnych szafek i wieszali je wraz z wyznaniami miłosnymi na Moście Złotników (Ponte Vecchio). W 2006 roku Federico Moccia opisał to w swojej powieści „Tylko ciebie chcę”, przyczyniając się do popularyzacji tego rytuału.
Idea bardzo szybko zyskała popularność na całym świecie. W Polsce kłódki pojawiły się najpierw we Wrocławiu, teraz są już widoczne w wielu miejscach w kraju, w tym również w Bydgoszczy.
Bydgoski kadr na miłość
Do wieszania swoich kłódek mieszkańcy upatrzyli sobie Most Kiepury prowadzący na Wyspę Młyńską, jednak z przyczyn technicznych kłódki te musiały zostać zdjęte. Powstała za to specjalnie na tę okazję przygotowana metalowa instalacja, która stanęła na bulwarach nad Brdą od strony ul. Rybi Rynek zaraz przy Moście Bernardyńskim.