Zespół zabudowań przemysłowo-biurowych był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Jego najbardziej charakterystycznym elementem stał się ceglany budynek biurowy u zbiegu ulic Marcinkowskiego i Obrońców Bydgoszczy. Wzniesiono go w 1899 roku. Zaprojektował bydgoski architekt i budowniczy Paul Bohm. Jego kamienice należą za sprawą wyjątkowo urozmaiconej formy połączonej z bogactwem detali do najcenniejszych bydgoskich zabytków. Budynek przy ul. Marcinkowskiego 8 liczy trzy kondygnacje i użytkowe poddasze. Posiada wiele elementów charakterystycznych dla wznoszonych wówczas secesyjnych kamienic. Od strony ul. Marcinkowskiego w budynek wkomponowane zostały balkony. Jeden z nich - z charakterystycznymi wazami - znajdował się na wykuszu (ta część budynku będzie odtwarzana). Elewacja w górnej części zwieńczona jest schodkowym gzymsem. Od strony ul. Obrońców Bydgoszczy charakterystycznym elementem budynku jest ścianka attykowa na szczycie budynku zwieńczona po obu stronach dekoracyjnymi kulami. Ceglaną elewację zdobią również gzymsy i nadokienniki. W trakcie prac odrestaurowana zostanie też część przyległego budynku fabrycznego z 1884 roku. Posiada on również ciekawą silnie rozczłonkowaną elewację frontową od strony ul. Marcinkowskiego.
Zobacz także: Pierwszy sklep socjalny w Bydgoszczy. Ceny będą o połowę niższe! Ale nie dla wszystkich
Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią zdjęć.
"Nowy Port" w Bydgoszczy. Trwa remont budynku fabrycznego
W ramach obecnie prowadzonych prac zabezpieczono część frontowej ściany budynku fabrycznego. Wykonywana jest również nowa żelbetowa konstrukcja stropów i balkonów. Rozebrano zbędne ściany działowe i usunięto stare instalacje. Zabezpieczenie historycznej zabudowy pozwoli inwestorowi realizować teraz prace przy nowych obiektach, które stawiane będą w obudowanym wykopie.
I etap inwestycji obejmuje kwartał pomiędzy ulicami Obrońców Bydgoszczy Marcinkowskiego, bulwarami nad Brdą i nowo projektowaną, miejską zieloną aleją (nowy łącznik pomiędzy ulicami Obrońców Bydgoszczy i F. Focha). Stanowi on około 30% całej inwestycji. Powstaną dwa z czterech planowanych wysokościowców z apartamentami. Zabudowę mieszkaniową uzupełnią też budynki pierzejowe lokowane przy nowej alei. W odrestaurowanych budynkach fabrycznych funkcjonować mają natomiast kawiarnie i restauracje.