Elastyczny czas pracy

i

Autor: Pracuj.pl Elastyczny czas pracy

Prawa i ochrona pracownicy w ciąży. O czym warto pamiętać?

2018-05-09 17:26

Obecnie pracujesz i spodziewasz się dziecka? Nie wiesz, jakie masz przywileje? Boisz się, że stracisz pracę? Poznaj prawa pracownicze kobiet w ciąży i zobacz w jaki sposób jesteś chroniona przed zwolnieniem!

Ochrona zdrowia ciężarnej pracownicy

Kobiety pracujące w trakcie trwania ciąży posiadają szczególne przywileje pracownicze, które zawarte są w Kodeksie Pracy:

  • dźwiganie – wzbronione jest podnoszenie czy przenoszenie przez kobiety ciężarne przedmiotów o wadze większej niż 3 kilogramy;

  • przebywanie w szkodliwych warunkach – narażenie na działanie substancji chemicznych bądź promieniowanie, brak higieny w miejscu pracy czy nadmierny hałas niekorzystnie wpływają na zdrowie pracownika i wzbronione są szczególnie w przypadku pracownic spodziewających się dziecka;

  • praca stojąca – podczas zmiany roboczej możesz wykonywać zadania w pozycji stojącej, lecz nie dłużej niż przez 3 godziny;

  • praca wymagająca pozycji wymuszonej – zadania wykonywane podczas długotrwałego pochylania bądź skręcenia pleców w trakcie ciąży są niewskazane i zabronione;

  • praca przy komputerze – dzienny limit wykonywania zadań przy użyciu komputera wynosi 8 godzin. Na każde 60 minut pracy przysługuje 10 minut przerwy, które wliczane są do czasu pracy.

Ochrona przed zwolnieniem

Pracownice spodziewające się przyjścia na świat dziecka chronione są przepisami Kodeksu Pracy i nie mogą zostać w tym czasie zwolnione. Również podczas urlopu macierzyńskiego, wychowawczego czy rodzicielskiego pracodawca nie ma prawa pozbawić Cię pracy.

Pracuj.pl

i

Autor: materiały prasowe Pracuj.pl

Wyjątkową sytuacją, z powodu której możesz otrzymać wypowiedzenie, jest ogłoszenie upadłości lub likwidacja zakładu, w którym pozostajesz zatrudniona.

Nadgodziny, delegacje, praca nocą

Podczas ciąży możesz odmówić pracodawcy udziału w wyjazdach służbowych i delegacjach, on z kolei nie może Cię do tego zmuszać ani wykorzystać tego jako przyczynę zwolnienia z pracy. Ponadto, kobiety ciężarne nie mogą pracować w nocy, między godziną 21:00 a 7:00.

Badania w trakcie ciąży a praca

Jeśli lekarz zlecił Ci badania niezbędne do wykonania w związku z ciążą lub masz zaplanowaną wizytę lekarską, jednak pokrywa się ona z Twoim czasem pracy – w takim przypadku pracodawca ma obowiązek udzielić Ci dnia wolnego, za który przysługuje Ci wynagrodzenie.

Korzystanie ze zwolnienia chorobowego

Jeśli z powodu ciąży dokuczają Ci różne dolegliwości, nie jesteś w stanie pracować efektywnie lub Twoja ciąża jest zagrożona, to ze zwolnienia chorobowego możesz korzystać przez cały okres oczekiwania na dziecko, aż do momentu porodu.

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają