Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej. Podejmujemy ostrożne działania, których celem jest powrót do normalności Polaków, a także odmrożenie polskiej gospodarki. Proces ten będzie podzielony na etapy – tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli. Zależy nam, aby Polacy rozsądnie korzystali z nowych przepisów.
Od 20 kwietnia możemy wchodzić do lasów. Gdzie mogą udać się mieszkańcy Bydgoszczy na spacer?
Tereny zieleni i lasy w Bydgoszczy stanowią bardzo ważny element przestrzeni miejskiej, czego wyrazem są następujące fakty:
- tereny zielone zajmują połowę obszaru miasta;
- w Bydgoszczy zlokalizowany jest największy obszarowo park w Polsce;
- Bydgoszcz zlokalizowana jest na ogromnej polanie (~ 150 km2), otoczonej pierścieniem lasów należących do kompleksów: Puszczy Bydgoskiej i tzw. Lasu Bydgoskiego, łączącego się wzdłuż doliny Brdy z Borami Tucholskimi;
- parki w Bydgoszczy są zróżnicowane stosownie do miejscowych warunków naturalnych, m.in. odmienności cieków Bydgoskiego Węzła Wodnego, występowania licznych załomów teras i wysoczyzn oraz granic makroregionów fizycznogeograficznych i geobotanicznych.
Bydgoszcz należy do miast o największej liczbie i powierzchni parków w Polsce. Pod względem powierzchni parków ustępuje jedynie Warszawie, zaś uwzględniając parki w gestii samorządu miejskiego, znajduje się na pierwszej pozycji w Polsce. Bydgoszcz z 36 m kw. zieleni przypadającymi na jednego mieszkańca zajmuje pierwsze miejsce w Polsce spośród miast wojewódzkich, niemniej wskaźnik ten niższy jest od zalecanej przez WHO wartości 50 m kw./osobę. Dodatkowo na 1000 mieszkańców przypada 16,9 ha obszarów chronionych.
Gdzie mogą udać się mieszkańcy Bydgoszczy na spacer?
Największą popularnością wśród mieszkańców Bydgoszczy cieszy się Myślęcinek i Ogród Botaniczny.
W 1972 zadecydowano o budowie 800-hektarowego Parku Kultury i Wypoczynku na północnych obrzeżach miasta, na terenie dawnego folwarku Myślęcinek. Prace przy jego budowie rozpoczęto w 1973, a podstawowa infrastruktura powstała do 1981 roku. Kolejne obiekty budowano w latach 80. XX w., w tym zwłaszcza Ogród Botaniczny z alpinarium.
ZOBACZ: Zamieć pyłowa. Możesz poczuć się jak na pustyni!
Pracownicy Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku "Myślęcinek" informują:
- Po konsultacji ze służbami, które egzekwują prawo, informujemy, że na całym terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku "Myślęcinek" zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19.04.2020 należy zakrywać usta i nos‼️
Od 20 kwietnia możemy wchodzić do lasów. Gdzie mogą udać się mieszkańcy Bydgoszczy na spacer?
PIERWSZY ETAP – OD 20 KWIETNIA 2020
Działalność gospodarcza – nowe zasady w handlu i usługach
Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:
- do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4.
- w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni
Życie społeczne – otwarte lasy, rekreacja, starsza młodzież na ulicach bez dorosłych
- Przemieszczanie w celach rekreacyjnych
- Umożliwimy również przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Co to oznacza? Od 20 kwietnia będziesz mógł wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy Twoja kondycja psychiczna. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy!
Uwaga! Place zabaw nadal pozostają zamknięte!
Kult religijny – 1 osoba na 15 m2
- Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.
Osoby powyżej 13. roku życia na ulicy bez opieki dorosłego
Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.
ZOBACZ: Koronawirus. Od ilu lat dziecko musi nosić maseczkę ochronną? [ZAOSTRZONE ZASADY 20.04.2020]
Od 20 kwietnia możemy wchodzić do lasów. Czy trzeba spacerować w maseczce?
Nadleśnictwo Bydgoszcz apeluje do mieszkańców o zachowanie ostrożności.
- Od poniedziałku 20 kwietnia br. znów można swobodnie odwiedzać lasy, także te znajdujące się w zarządzie Lasów Państwowych. W lesie nie ma obowiązku używania maseczki lub zakrywania ust i nosa w inny sposób - czytamy na stronie internetowej Nadleśnictwa Bydgoszcz.
- O ile jednak po samym lesie możemy spacerować bez maseczki, to musimy jej użyć przebywając na leśnym parkingu lub miejscu postojowym (§18 ust. 1 pkt 2). - Pamiętajmy, że nadal obowiązują ogólne zalecenia i ograniczenia dotyczące przemieszczania się w czasie epidemii koronawirusa, także w lesie. Powinniśmy zachowywać odpowiednie odstępy od innych osób, unikać grupowania się – przypomina minister środowiska Michał Woś, który rekomendował rządowi zniesienie zakazu korzystania z lasów. Prosimy, bądźcie odpowiedzialni po prostu, nie tylko wtedy, gdy wymagają tego przepisy - w trosce o zdrowie własne, bliskich i innych osób, a także by odciążyć zaangażowany bezpośrednio w walkę z epidemią personel medyczny - przypominają leśnicy.
ZOBACZ: Bydgoszcz. Śmieci w czasie pandemii [KORONAWIRUS - WYWÓZ ŚMIECI 20.04.2020]
Jak mądrze zaplanować bezpieczne odwiedziny w lesie w obliczu SARS-CoV-2, dowiecie się z poradnika przygotowanego przez leśników.
Koronawirus w Bydgoszczy - tu znajdziesz wszystkie informacje