OKNO ZYCIA

i

Autor: Paweł Jakubek OKNO ZYCIA

prawo

"Okno życia". Co się dzieje z dzieckiem pozostawionym w "oknie życia"? Takie są procedury

2022-12-16 12:04

"Okno życia" ma być szansą na to, by w sposób godny, bezpieczny, anonimowy i zgodny z prawem pozostawić niechciane dziecko. Caritas Polska prowadzi 61 takich miejsc w całej Polsce. W Oknach Życia prowadzonych przez Caritas Polska, od początku ich istnienia, znaleziono ponad 110 dzieci. Co się dzieje z dzieckiem pozostawionym w "oknie życia"? Przeczytaj, jakie są procedury.

Pierwsze okno życia w Polsce otwarto 19 marca 2006 u sióstr nazaretanek w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego 39 i oznaczono herbem Jana Pawła II oraz logo Caritas. W Polsce działa 61 "okien życia".  Dotychczas w "oknach życia" schronienie i bezpieczeństwo znalazło ponad 110 dzieci. Co się dzieje z dzieckiem pozostawionym w "oknie życia"? Przeczytaj, jakie są procedury.

ZOBACZ: 20-miesięczny chłopiec w "oknie życia". Maluszka znalazły zakonnice

CZYM JEST "OKNO ŻYCIA"?

"Okno życia" to specjalnie przygotowane miejsce, umożliwiające matkom lub ojcom, którzy nie mogą lub nie chcą opiekować się noworodkiem, anonimowe, bezpieczne pozostawienie go w nim."Okna życia" są otwierane z zewnątrz, ogrzewane i wentylowane. Mają odpowiednie miejsce dla noworodka. Po otwarciu uruchamia się sygnalizacja alarmująca dyskretnie opiekunki, którymi zazwyczaj są siostry zakonne. Noworodek umieszczany jest w inkubatorze do czasu przyjazdu karetki, która zabiera go do szpitala, gdzie przechodzi badania, a następnie kierowany jest do pogotowia rodzinnego. Równolegle uruchamiane są procedury nadania tożsamości i adopcyjna. Dzieci z okna mogą prędko trafić do adopcji, a w czasie procedury adopcyjnej – dzięki zgodzie sądu na preadopcję – przebywać już w nowej rodzinie, co ma zapobiegać chorobie sierocej.

Jak wyglądają procedury zabezpieczenia medyczno-prawnego noworodka pozostawionego w Oknie Życia

  1. Pozostawienie noworodka w Oknie Życia powoduje natychmiastowe, automatyczne włączenie sygnału alarmowego, powiadamiającego dyżurujące Siostry. Zadaniem Sióstr opiekujących się Oknem Życia jest zabezpieczenie noworodka w pomieszczeniu sąsiadującym z Oknem, zapewnienie komfortu cieplnego dziecku do przyjazdu karetki pogotowia.
  2. Jednocześnie Siostry powiadamiają Pogotowie Ratunkowe w celu zabezpieczenia medycznego noworodka. Siostry powiadamiają także Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy Caritas w Bydgoszczy o noworodku pozostawionym w Oknie Życia.
  3. Pogotowie Ratunkowe zabezpiecza przewiezienie noworodka karetką pogotowia do szpitala.
  4. Oddział Neonatologiczny zabezpiecza medycznie noworodka w warunkach szpitalnych - rutynowe badania, badania specjalistyczne w celu zebrania wywiadu medycznego o stanie zdrowia noworodka.
  5. Zadaniem Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego Caritas w miejscowości, w której zgłoszono odnalezienie w "oknie życia" dziecka, jest zawiadomienie Sądu Rodzinnego o noworodku znalezionym w Oknie Życia, przewiezionym do szpitala, zabezpieczonym medycznie.
  6. Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy Caritas występuje do Sądu Rejonowego (Wydział Rodzinny i Nieletnich) o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych dotyczących dziecka, nadanie dziecku tożsamości.
  7. Rozpoczęcie procedury adopcyjnej.

ZOBACZ: Bielsko-Biała. Noworodek pozostawiony w oknie życia!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki