Osocze ozdrowieńców na wagę złota. Marszałek Całbecki apeluje o oddawanie bezcennego leku

i

Autor: Urząd Marszałkowski Osocze ozdrowieńców na wagę złota. Marszałek Całbecki apeluje o oddawanie bezcennego leku

Osocze ozdrowieńców na wagę złota. Marszałek Całbecki apeluje o oddawanie bezcennego leku

2020-11-10 8:14

Na Marszałkowski pakiet antykryzysowy na czas epidemii składają się zakupy sprzętu i środków ochrony osobistej dla szpitali, testy przesiewowe w kierunku Covid-19 dla personelu medycznego oraz pomoc dla firm i instytucji wsparcia społecznego. Marszałek Piotr Całbecki apeluje też do ozdrowieńców o oddawanie osocza.

- Osocze osób, które przechorowały Covid-19 jest na wagę złota, bo może uratować komuś życie. Stale go w szpitalach brakuje, a potrzeby są ogromne. Przyłączam się do apelu medyków, którzy mówią o konieczności pospolitego ruszenia w tej dziedzinie. Osocze można oddać w każdej stacji krwiodawstwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Województwo kujawsko-pomorskie: Marszałkowski pakiet antykryzysowy

Na wart 130 milionów złotych medyczny segment marszałkowskiego pakietu antykryzysowego składają się zakupy sprzętu i środków ochrony osobistej dla szpitali, inwestycje modernizacyjne w placówkach, a także zakupy testów przesiewowych dla personelu.

  • 130 milionów złotych na zakupy i inwestycje medyczne
  • pracownia tomografii komputerowej
  • 145 respiratorów
  • 11 ambulansów
  • 50 defibrylatorów
  • 3 miliony rękawic jednorazowych
  • 650 tysięcy masek
  • ćwierć miliona fartuchów jednorazowych
  • 18 tys. testów przesiewowych dla personelu przychodni i szpitali

Wsparcie trafiło do wszystkich lecznic w regionie. Wśród beneficjentów są m.in. Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, który pełni rolę głównego wojewódzkiego szpitala covidowego (koordynującego), Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy, w którym powstała nowa pracownia tomografii komputerowej, oraz bydgoskie Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii, które zainstalowało na oddziale intensywnej terapii nowoczesny system wentylacyjny.

Testami przesiewowymi, genetycznymi i immunologicznymi w łącznej liczbie 18 tysięcy, został objęty personel szpitali i przychodni funkcjonujących w systemie publicznej służby zdrowia w całym regionie. Ogólna pula została podzielona na poszczególne powiaty, proporcjonalnie do liczby pracujących w służbie zdrowia.

Premier ujawnił, kiedy będzie szczepionka na koronawirusa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają