Poniżej znajdują się arkusze CKE i odpowiedzi z polskiego. Warto pamiętać, że są to sugerowane odpowiedzi z egzaminu ósmoklasisty z polskiego, które nie muszą być prawidłowe. Na oficjalne odpowiedzi CKE trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.
O czym jest "Pan Tadeusz"?
"Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie" to poemat epicki napisany przez Adama Mickiewicza w latach 1832–1834 w Paryżu.
W "Panu Tadeuszu" występują cztery wątki:
- Wątek miłosny Tadeusza i Zosi, który rozwija się od początku utworu, od momentu, gdy Tadeusz zauważa młodą Zosię, a następnie myli ją z Telimeną. Wątek ten rozwija się przez cały utwór, aż doprowadza do zaręczyn Tadeusza i Zosi.
- Wątek Stolnika - wielkiego pana z rodu Horeszków. Opowiada o nim Gerwazy w II księdze. Stolnik miał jedyne dziecko, Ewę Horeszkównę, w której zakochał się Jacek Soplica, jednak do zaręczyn nie doszło z powodu różnicy majątkowej i wyraźnej niechęci ojca wobec tego związku. Stolnik został zabity przez Soplicę podczas najazdu Moskali. Od tego momentu Gerwazy przysiągł sobie zemścić się na rodzie Sopliców.
- Wątek sporu o zamek Horeszków, który przewija się przez cały utwór. Zamek należy teoretycznie do Sopliców, gdyż został nadany im podczas konfederacji targowickiej. Hrabia, Gerwazy i okoliczna szlachta zamierzają dokonać zajazdu na Sopliców, a podburza ich do tego Klucznik.
- Wątek niepodległościowy. Akcja Pana Tadeusza rozgrywa się w czasach wojen napoleońskich. Ksiądz Robak, próbując naprawić swoje dawne winy, agituje polską szlachtę do powstania i walki u boku Napoleona. Gdy pojawia się wspólny wróg, Rosjanie, następuje pogodzenie wszystkich stron sporu i wspólna walka przeciw Moskalom.
"Pan Tadeusz" wydany został w dwóch tomach w 1834 w Paryżu przez Aleksandra Jełowickiego. Epopeja jest stałą pozycją na polskiej liście lektur szkolnych.
Kim był Adam Mickiewicz?
Adam Mickiewicz to polski poeta, działacz polityczny, publicysta, tłumacz, filozof, działacz religijny, mistyk, organizator i dowódca wojskowy, nauczyciel akademicki. Urodził się 24 grudnia 1798 w Zaosiu lub Nowogródku. Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę polskiego romantyzmu i literatury polskiej. Był również określany mianem poety przeobrażeń i barda słowiańskiego. Adam Mickiewicz był jednym z najwybitniejszych twórców dramatu romantycznego w Polsce i Europie. Porównywano go do Byrona i Goethego.
Mickiewicz był założycielem Towarzystwa Filomatycznego, był też związany z Kołem Sprawy Bożej Andrzeja Towiańskiego. Podczas pobytu w Paryżu był wykładowcą literatury słowiańskiej w Collège de France. Był działaczem niepodległościowym, organizatorem polskich oddziałów do walki z Rosją, bonapartystą.
Znany przede wszystkim jako autor ballad, powieści poetyckich, dramatu "Dziady" oraz epopei narodowej "Pan Tadeusz", która jest uznawana za ostatni wielki epos kultury szlacheckiej w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Narodowy poeta Polski, Litwy i Białorusi.
Adam Mickiewicz zmarł 26 listopada 1855 w Konstantynopolu.