Płatność kartą w komunikacji miejskiej coraz popularniejsza

i

Autor: UM Bydgoszcz Płatność kartą w komunikacji miejskiej coraz popularniejsza

Płatność kartą w komunikacji miejskiej coraz popularniejsza – już 250 tys. osób korzysta z systemu!

2020-02-03 9:38

Coraz więcej bydgoszczan korzysta z systemu sprzedaży biletów w autobusach i tramwajach przy użyciu karty zbliżeniowej. Już niemal 250 tys. pasażerów wybiera tę formę zapłaty za przejazd. To aż o 160 tys. więcej niż zimą zeszłego roku.

Nowy system sprzedaży biletów komunikacji miejskiej został uruchomiony na początku października 2018 roku. To najnowocześniejszy bezgotówkowy system zapłaty za przejazd podobny do tego, jaki funkcjonuje w największych metropoliach europejskich. Takie rozwiązania działają m. in. w Londynie, Barcelonie, Mediolanie, Madrycie i Ostrawie i są bardzo wygodne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. 
 
Na czym on polega? Zamiast tradycyjnego biletu komunikacji miejskiej, za przejazd autobusem lub tramwajem płacimy zwykłą kartą płatniczą. W terminale wyposażone są wszystkie tramwaje i autobusy – wystarczy wybrać rodzaj biletu i przyłożyć swoją kartę bankomatową. Samo jej przyłożenie jest równoznaczne ze skasowaniem biletu, a indywidualny numer transakcji w systemie – potwierdzeniem jej dokonania. Ta sama karta płatnicza, za pomocą której kupiliśmy bilet, posłuży także podczas kontroli.
 
Taki sposób zapłaty za bilet jest wygodny zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów. Potwierdzają to statystyki. Obecnie z systemu korzysta już niemal 250 tys. pasażerów. To aż o 160 tys. razy więcej niż w zeszłym roku. Tylko w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy, liczba zakupionych w ten sposób biletów wzrosła o ponad 50 tys. (w sierpniu było to 194 tys. , na początku tego roku – niemal 249 tys.).  

ZOBACZ: Młody psiak cierpiał na mrozie. Właściciel nie dawał mu wody ani jedzenia!

Sprzedaż biletów systemie OPS w liczbach
Tylu pasażerów skorzystało z zakupu biletu na tramwaj lub autobus za pomocą karty zbliżeniowej:
- październik 2018 - 6 tys. 695
- listopad 2018 – 40 tys. 
- styczeń 2019 - 86 tys.
- kwiecień 2019 - 138 tys.
- sierpień 2019 - 194 tys.
- grudzień 2019 – 248 tys. 727 
JAK KUPIĆ BILET W SYSTEMIE OPS: 
Wybór biletu (lub biletów) jaki chcemy kupić na ekranie kasownika.  Naciśnięcie przycisku KUPUJĘ;
Przyłożenie do czytnika zbliżeniowej karty płatniczej (bez podawania PIN) bądź smartfona obsługującego technologię NFC/HCE;
Zakup biletu w tej formie jest równoznaczny z jego skasowaniem.

ZOBACZ: Wiadomo, kim jest matka 20-miesięcznego chłopca z "okna życia". Kobieta zniknęła [WIDEO]

KONTROLA BILETU: 
Urządzenia nie będą drukowały papierowych biletów, potwierdzeniem dokonania zakupu będzie indywidualny numer zapisany w systemie centralnym. Karta będzie służyć do zapłaty za przejazd i jednocześnie będzie identyfikatorem w przypadku kontroli.  Sama procedura kontroli biletowej jest niezwykle prosta. Wystarczy przyłożyć do czytnika kontrolerskiego kartę, którą przeprowadziliśmy transakcję. Warto podkreślić, że nie ma potrzeby oddawania karty kontrolerowi - tak jak nie jest niezbędnym przekazanie jej kasjerowi przy płaceniu zbliżeniowo w terminalu sklepowym. 
Kontroler nie będzie mieć dostępu do żadnych danych na kontrolowanej karcie płatniczej. Za pomocą czytnika dostanie z Systemu Centralnego jedynie informacje dotyczące biletu przypisanego do karty, która stanowi wyłącznie identyfikator płatności.
Co więcej, tokeny transakcji opłaconych za pomocą bankowych kart płatniczych będą dostępne dla czytników kontrolerskich niezależnie od pojazdu, w którym opłata została wniesiona, co jest bardzo istotne w odniesieniu do biletów czasowych umożliwiających pasażerom przesiadki. 
 
ZOBACZ: 3-letni Kubuś nie żyje, bo przeszkadzał w seksie. Kto odpowiada za jego śmierć?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają