Policjanci domagają się m.in. podwyżek płac o 650 zł, wypłacania pełnego wynagrodzenia za nadgodziny i za zwolnienia lekarskie, a także powrotu do systemu emerytalnego sprzed 31 grudnia 2012 r., gdy policjanci mogli przechodzić na wcześniejszą emeryturę. Od 2009 r. wynagrodzenia mundurowych są zamrożone. NSZZP podejmowało rozmowy z rządem, ale nie przyniosły one skutku, dlatego mundurowi zdecydowali się na protest. Rusza on 10 lipca.
Do protestu przyłączą się również policjanci z Kujawsko-Pomorskiego. Każdy radiowóz oraz komendy zostaną oflagowane, co symbolizować będzie protest. Będzie to tzw. strajk włoski, a to oznacza, że policjanci zapowiadają drobiazgowe wykonywanie wszystkich czynności. Jednym z efektów protestu policjantów będzie brak mandatów, o czym informuje NSZZP w apelu do funkcjonariuszy:
"Chcąc wytrącić z dłoni oręż naszym przeciwnikom, podkreślamy i apelujemy do wszystkich biorących udział w naszej akcji, aby przebiegała ona w sposób zgodny z prawem. Dlatego od najbliższego wtorku, podejmując interwencję wobec sprawców wykroczeń, korzystajmy zgodnie z prawem z możliwości wynikających z art. 41 kodeksu wykroczeń i wobec ich sprawców stosujmy, w możliwie jak najszerszym zakresie środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, pamiętając, iż naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszych Rodaków". Pełna treść apelu TUTAJ.
Nie oznacza to jednak, że policjanci w ogóle nie będą wystawiać mandatów. Jeśli będą to akty chuligańskie lub jazda samochodem narażająca innych uczestników ruchu na utratę zdrowia lub życia, to policjanci będą musieli wypisać mandat. W pozostałych przypadkach sprawcy wykroczeń mogą liczyć na pouczenia, ale powinni się przygotować na dłuższe niż zwykle kontrole.
>>> "Zombie" dotarł do Polski? Jest bardzo niebezpieczny! [WIDEO]
Pod koniec czerwca komunikat ws. stanowiska policjantów wydało również MSWiA. Ministerstwo zapewnia, że jest otwarte na rozmowy, a te ze związkowcami odbyły się aż 23. W komunikacie ministerstwo powołuje się na realizację Programu Modernizacji Służb Mundurowych, w ramach którego policja do 2020 r. ma otrzymać 6 mld złotych. " Dzięki sukcesywnie wprowadzanym podwyżkom uposażeń, już w styczniu 2019 r. funkcjonariusze będą zarabiać średnio o ponad 800 zł więcej niż w 2015 r., a wynagrodzenia pracowników cywilnych wzrosną średnio o 750 zł" - czytamy w komunikacie.
Policjanci domagają się jednak bardziej konkretnych zmian, dlatego rozpoczynają protest.
Czytaj także: Kujawsko-Pomorskie: Rozbił samochód na drzewie, odkręcił tablicę rejestracyjną i zaczął uciekać