Polskie miasta walczą o zmiany w edukacji. MEN zaprosiło samorządowców i odwołało spotkanie

i

Autor: Pixabay Polskie miasta walczą o zmiany w edukacji. MEN zaprosiło samorządowców i odwołało spotkanie

Polskie miasta walczą o zmiany w edukacji. MEN zaprosiło samorządowców i odwołało spotkanie

2020-11-23 12:36

Korporacje samorządowe z całej Polski niezmiennie apelują, by rząd nie przerzucał kosztów finansowania oświaty na barki samorządów. Ważne jest także utrzymanie odpowiedniej jakości kształcenia. Spotkanie z Ministrem Edukacji Przemysławem Czarnkiem, na które zaprosił samorządowców nie odbyło się i zostało przełożone na inny termin.

W piątek, 20 listopada, miało się odbyć spotkanie z Przemysławem Czarnkiem, Ministrem Edukacji i Nauki. Na zaproszenie Ministra w siedzibie resortu pojawili się osobiście samorządowcy z całej Polski. Minister Czarnek z przyczyn prywatnych nie mógł spotkać się osobiście z przedstawicielami samorządów, którzy stawili się w Warszawie. Samorządowcy czekają na zaproponowanie im kolejnego terminu spotkania w dogodnym dla ministra terminie, w którym wezmą udział wszyscy na jednakowych warunkach, najlepiej w trybie online ze swoich miejscowości.

Zobacz: Czarnek w FURII u Rydzyka. „PORAŻKA...”. Te słowa będą się za nim ciągnąć!

- Sytuacja w oświacie jest teraz bardzo trudna, problemów jest bardzo dużo. O nich wszystkich chcieliśmy porozmawiać z ministrem Czarnkiem. Przede wszystkim o sposobie organizacji i finansowania oświaty. Krótko przed spotkaniem okazało się, że pan minister nie może spotkać się z nami osobiście, zaproponowaliśmy więc przełożenie spotkania na inny termin, w którym wszyscy będziemy mogli korzystać z takich samych narzędzi, łącząc się online - mówi zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz, przewodnicząca Komisji UMP ds. Edukacji.

W spotkaniu miała wziąć udział m.in. Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy, przewodnicząca Komisji Unii Metropolii Polskich ds. Edukacji oraz przedstawiciele Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Unii Miasteczek Polski, Związku Powiatów Polskich i Związku Województw RP. Trudna sytuacja w oświacie rozpoczęła w momencie, gdy konieczne stało się dopłacanie przez samorządy do kosztownej reformy oświaty - przypominają urzędnicy i dodają: - Koszty likwidacji gimnazjów oraz podwyżek dla nauczycieli zostały sfinansowane i do tej pory są finansowane przez budżety samorządów, w tym budżet miasta Bydgoszczy. Szacuje się, że w Bydgoszczy rocznie mieszkańcy dopłacają ok. 122 mln zł na działanie szkół.

Przeczytaj: Tak mieszka Przemysław Czarnek. BAJKOWA REZYDENCJA za MILION. Luksus aż kapie!

- Z punktu widzenia dużych miast, kolejnym problemem jest dbałość o wysoką jakość edukacji. Niezbędne jest opracowanie standardów edukacyjnych związanych z organizacją i finansowaniem oświaty oraz przekazanie większych kompetencji jednostkom samorządu terytorialnego. Ważne jest, aby zmienić podejście kształcenia w szkołach do modelu kształtowania samodzielności w poszukiwaniu wiedzy – tłumaczy zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz.

Morawiecki wprowadził nowe obostrzenia
Sonda
Czy w tym roku będziesz robił zakupy na Black Friday?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają