Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 z języka angielskiego już w piątek, 19 marca, o godz. 9.00. Angielski jest najpopularniejszym językiem zdawanym przez uczniów kończących szkołę podstawową. To trzeci i ostatni dzień serii testów diagnostycznych przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, która ma sprawdzać stan wiedzy młodzieży i przygotować ją na prawdziwe egzaminy ósmoklasisty 2021.
Piszesz egzamin ósmoklasisty? Śledź naszą relację na żywo, w której opublikujemy arkusze CKE i sugerowane odpowiedzi: Próbny egzamin ósmoklasisty 2021. Język angielski i niemiecki w piątek, 19 marca. Tutaj sprawdzisz odpowiedzi i arkusze CKE
Jakich zadań możemy się spodziewać na próbnym egzaminie ósmoklasisty 2021 z języka angielskiego? Czy są jakieś przecieki? Co powtórzyć na angielski? Jakie są zasady piątkowego egzaminu? Sprawdź szczegóły!
Próbny egzamin ósmoklasisty 2021: Język angielski. Zasady egzaminu z angielskiego
Za nami próbny egzamin ósmoklasisty 2021 z matematyki. Arkusze i prawidłowe odpowiedzi znajdziesz w tym artykule: Próbny EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2021: Matematyka. ODPOWIEDZI i arkusze sprawdzisz TUTAJ.
W piątek uczniowie zmierzą się z próbnym egzaminem ósmoklasisty 2021 z języka obcego. Większość będzie zdawać język angielski. Test trwa 90 minut. Jakie są jego zasady? Co trzeba wiedzieć? Za rozwiązanie wszystkich zadań można zdobyć maksymalnie 55 punktów. 34 za zadania zamknięte i 21 za zadania otwarte.
Centralna Komisja Egzaminacyjna przyznaje, że w tegorocznej edycji jest mniej zadań otwartych, sprawdzających umiejętności rozumienia ze słuchu, umiejętność reagowania i znajomość środków językowych. Mniej jest też zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych.
Próbny egzamin ósmoklasisty 2021: Język angielski. Gramatyka
Język angielski to niezwykle skomplikowana gramatyka, która wielu uczniów przyprawia o zawrót głowy. Czego możemy spodziewać się na egzaminie ósmoklasisty 2021? Czy trzeba znać kilkanaście czasów? Jakie formy czasowników będą nam potrzebne? Odpowiedź znajdujemy w wytycznych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Co musimy wiedzieć i pamiętać, jeśli chodzi o czasy i czasowniki?
1. Bezokolicznik i formy osobowe, np. to work, works
2. Czasowniki posiłkowe, np. be, do
3. Czasowniki modalne:
• can, np. Can you help me? I can speak English. I can’t swim. I can’t see him.
• could, np. Could you speak more slowly? I couldn’t help him with the exercise.
• may, np. May I speak to Sam? It may be too late.
• must, np. I must finish it today. You mustn’t smoke here. It must be Tom.
• should, np. You shouldn’t do it. Where should I get off?
• will, np. I’ll wash up later. The train will be late.
4. Tryb rozkazujący, np. Come here! Don’t touch that!
5. Czasowniki regularne i nieregularne, np. work – worked – worked; do – did – done
6. Imiesłów czynny i bierny, np. speaking, spoken
7. Czasowniki wyrażające stany, np. I want to be a singer. I believe you are right. I see what
you mean. i czynności, np. She is dancing. I am seeing my dentist tomorrow.
8. Czasowniki złożone (phrasal verbs), np. get up, break down, look for
9. Czasy gramatyczne:
• Present Simple, np. She often visits her grandparents. The train leaves at seven.
• Present Continuous, np. She is working in the garden at the moment. We are going to
the cinema tomorrow.
• Present Perfect, np. I’ve just seen my teacher. He hasn’t visited me since May.
• Past Simple, np. Columbus discovered America in 1492. I saw him two days ago.
• Past Continuous, np. We were watching TV at ten o’clock last night.
• Future Simple, np. I will call you tomorrow. I think he will win.
10. Konstrukcja „be going to”, np. I’m going to give a party on Saturday.
11. Konstrukcja „have to”, np. He has to go there. I don’t have to do it.
12. Konstrukcja „would like to”, np. I would like to meet him.
Próbny egzamin ósmoklasisty 2021: Język angielski. Zadania, jakie mogą się pojawić
Jakie zadania mogą się pojawić na próbnym egzaminie ósmoklasisty 2021 z języka angielskiego? Czego możemy się spodziewać? Tradycyjnie zadania są podzielone na otwarte i zamknięte. W części musimy określić czy dane zdanie to prawda, czy fałsz albo uzupełnić luki w tekście.
Podobnie jak na maturze najwyżej punktowanym zadaniem jest ostatnie – dłuższa forma pisemna. Uczniowie muszą napisać tekst na zadany temat. Jak może wyglądać? Jaki temat wypracowania na egzaminie z angielskiego?
W 2020 roku na prawdziwy egzaminie ósmoklasisty zadanie było następujące:
„Twoja koleżanka z klasy przeprowadza się wkrótce za granicę. W e-mailu do kolegi z Anglii: napisz, co Twoja klasa dała tej koleżance w prezencie, i opisz ten przedmiot, poinformuj, jak koleżanka zareagowała na Wasz prezent, wyjaśnij, jak zamierzasz pomóc tej koleżance w przeprowadzce”.
W 2020 roku na próbnym egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego to zadanie było następujące:
„Wspólnie z rodzicami spędziłeś(-aś) tydzień wakacji pod namiotem. W e-mailu do koleżanki z Anglii: wyraź swoją opinię o miejscu, w którym znajdowało się Wasze pole namiotowe, napisz, co robiliście podczas wypoczynku, opisz pogodę, która była podczas Waszego pobytu na polu namiotowym”.
Próbny egzamin ósmoklasisty 2021: Język angielski. Przecieki i pewniaki
Jeśli szukacie przecieków z próbnego egzaminu ósmoklasisty 2021 z języka angielskiego, to w sieci pojawiają się zapowiedzi z takimi hasłami. Nie ma jednak żądnej pewności, czy prognozy te w ogóle się sprawdzą. Z drugiej strony treść zadań na próbny egzamin ósmoklasisty nie jest tak pilnie strzeżona jak w przypadku prawdziwego egzaminu.
Jako pewniak możemy wskazać, że test z angielskiego zostanie przeprowadzony na bazie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych. Poziom całego egzaminu można określić jako A2.
Próbny egzamin ósmoklasisty 2021: Język angielski. Co powtórzyć na angielski
Uczniowie, którzy chcą na ostatnią chwilę powtórzyć wiedzę na piątkowy próbny egzamin ósmoklasisty 2021 z języka angielskiego, powinni zajrzeć do gramatyki i słówek, ale też przypomnieć sobie wszystkie zasady związane z pisaniem listów, pocztówek i wiadomości mailowych. Ta wiedza może się przydać, zwłaszcza jeśli zacznie zjadać nas stres.