Próbny egzamin ósmoklasisty 2021

i

Autor: energepic.com / Pexels / zdjęcie ilustracyjne 17 marca 2021 rusza próbny egzamin ósmoklasisty z CKE. Na początek język polski, później - matematyka.

Próbny egzamin ósmoklasisty. POLSKI na pierwszy ogień. Matematyka POSTRACHEM uczniów [odpowiedzi i arkusze CKE]

2021-03-16 9:57

Próbny egzamin ósmoklasisty rozpocznie się 17 marca 2021. W ciągu trzech dni ósmoklasiści sprawdzą swoją wiedzę z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (najwięcej z angielskiego). Co znajdzie się w arkuszach CKE? Pytania i odpowiedzi będziemy publikować na se.pl przez cały czas trwania próbnego egzaminu ósmoklasisty 2021. Zobaczcie, co trzeba wiedzieć przed egzaminem!

Przed ósmoklasistami pierwszy tak poważny sprawdzian w ich życiu. Co prawda, to na razie tylko próbny egzamin ósmoklasisty 2021 przygotowany przez CKE, ale to świetny test przed oficjalnym egzaminem. Uczniowie nie tylko sprawdzą swoją wiedzę i umiejętności, ale także zobaczą, jakie procedury i zasady obowiązują na egzaminie. Niektórzy ósmoklasiści ciężko przygotowują się do tego egzaminu, chcą jak najlepiej rozwiązać zadania z arkusza CKE i uzyskać jak najlepszy wynik. Są też i tacy uczniowie, którzy liczą na szczęście lub szukają w internecie informacji o przeciekach nawet przed próbnym egzaminem ósmoklasisty 2021. Dla wszystkich ósmoklasistów przygotowaliśmy małą ściągawkę: zobaczcie poniżej, jakie zasady będą obowiązywały na egzaminie oraz jakie zadania - pewniaki znajdą się w arkuszach CKE z polskiego i matematyki.

Piszesz próbny egzamin ósmoklasisty? Zobacz koniecznie:  Jak się ubrać na egzamin ósmoklasisty 2021? Niektórzy GRUBO przesadzają. To nie SIŁOWNIA, ani DYSKOTEKA!

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021: harmonogram

Próbny egzamin ósmoklasisty z CKE rozpocznie się 17 marca 2021 od egzaminu z języka polskiego. Łącznie uczniowie w ciągu trzech dni rozwiążą zadania z arkuszy z trzech przedmiotów. Będzie to próba przed właściwym egzaminem ósmoklasisty, który odbędzie się w maju, jeśli pandemia koronawirusa w Polsce nie pokrzyżuje planów. Oto jak prezentuje się pełen harmonogram próbnego egzaminu ósmoklasisty z CKE:

  • 17 marca br. (środa), godz. 9:00 – język polski
  • 18 marca br. (czwartek), godz. 9:00 – matematyka
  • 19 marca br. (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski)

Ile potrwa próbny egzamin ósmoklasisty z CKE?

Czas na rozwiązanie poszczególnych arkuszy będzie się różnił w zależności od przedmiotu. Najdłużej potrwa próbny egzamin ósmoklasisty 2021 z języka polskiego, trochę mniej czasu będzie na rozwiązanie zadań z arkusza CKE z matematyki. Najmniej czasu przewidziano na napisanie egzaminu z języka obcego (najczęściej angielskiego). Oto czas trwania poszczególnych egzaminów:

  • język polski - 120 minut
  • matematyka - 100 minut
  • języki obce nowożytne (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski) - 90 minut

Koniecznie przed egzaminem ósmoklasisty 2021 z polskiego sprawdź listę lektur obowiązkowych w artykule: Próbny egzamin ósmoklasisty 2021. NOWA LISTA LEKTUR obowiązkowych na polski. Z listy zniknął POSTRACH uczniów

Próbny egzamin ósmoklasisty: co będzie? Oto pewniaki, nie przecieki

Przed próbnym egzaminem ósmoklasisty 2021 z języka polskiego uczniowie najbardziej boją się, że w arkuszu CKE będą zadania dotyczące trudnej lektury, której nie czytali lub nie przerabiali. Wiele trudności sprawia ósmoklasistom na przykład "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, dlatego uczniowie mocno trzymają kciuki, żeby nie pojawiła się na egzaminie. Prawdziwym postrachem ósmoklasistów jest jednak matematyka - to jej najbardziej nie lubią uczniowie. Młodzież szczególnie obawia się zadań z geometrii na próbnym egzaminie ósmoklasisty z matematyki. Na szczęście istnieją pewniaki na egzamin ósmoklasisty, czyli zagadnienia i typy zadań z matematyki i polskiego, które regularnie pojawiają się w arkuszach CKE. Warto powtórzyć je więc przed próbnym egzaminem, żeby nie dać się zaskoczyć! Wśród pewniaków, czyli zadań, które pojawią się na próbnym egzaminie ósmoklasisty z matematyki wymienia się:

  • twierdzenie Pitagorasa
  • wyliczanie średnie arytmetycznej
  • zadania z geometrii dotyczące wyliczania kątów
  • działania na pierwiastkach
  • zadania z obliczaniem procentów
  • działania w układzie współrzędnych
  • działania potęgach

Z kolei uczniowie, którzy zastanawiają się, co będzie na próbnym egzaminie ósmoklasisty z polskiego, powinni powtórzyć następujące lektury:

  • "Pan Tadeusz"
  • "Zemsta"
  • "Balladyna"

Więcej o pewniakach przed próbnym egzaminem ósmoklasisty 2021 przeczytasz w artykule: Próbny egzamin ósmoklasisty 2021. Uczniowie liczą na PRZECIEKI. To na pewno będzie na egzaminie! [17-19 marca]

Uczniowie muszą pamiętać, że pewniaki, to nie to samo co przecieki przed egzaminem ósmoklasisty. Informacje o przeciekach regularnie pojawiają się w internecie przed różnymi egzaminami CKE, ale jak dotąd nie okazały się one prawdziwe.

Te zasady obowiązują na próbnym egzaminie ósmoklasisty 2021. Co z maseczkami?

Podczas próbnego egzaminu ósmoklasisty 2021 obowiązują takie zasady i procedury, jak na oficjalnym egzaminie CKE. Oznacza to, że na salę uczeń może wnieść tylko wskazane przedmioty. Posiadanie przy sobie niedozwolonych urządzeń może skutkować nawet unieważnieniem egzaminu! Dlatego CKE przypomina, że na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania:

  • pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem,
  • linijkę na egzamin ósmoklasisty z matematyki.

CKE wyraźnie zaznacza, że na egzaminie ósmoklasisty nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych. Oznacza to, że zabronione jest wnoszenie na egzamin m.in. telefonów komórkowych, czy maskotek "na szczęście".

Ósmoklasiści zastanawiają się również, czy próbny egzamin będą musieli pisać w maseczkach. Przypomnijmy, że próbny egzamin ósmoklasisty 2021 odbywa się w reżimie sanitarnym, więc uczniów i nauczycieli obowiązują dodatkowe, specjalne procedury związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w czasie pandemii koronawirusa. Dlatego ósmoklasiści do szkoły będą musieli przyjść w maseczkach (przyłbice nie są już dozwolone!). Nos i usta zakrywać maseczkami będą musieli także nauczyciele i inne osoby obecne na sali. Uczniowie nie będą jednak musieli pisać próbnego egzaminu ósmoklasisty 2021 w maseczkach. Odsłonięcie ust i nosa będzie dozwolone po zajęciu wyznaczonego miejsca na sali.

Czytaj więcej: To MUSISZ WIEDZIEĆ przed egzaminem ósmoklasisty: Trzeba mieć MASECZKĘ? Sprawdź, co można wnieść i w co się ubrać

Ósmoklasiści skończyli egzaminacyjny maraton. Jakie mają plany?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają