Egzamin ósmoklasisty 2022 rozpocznie się 24 maja egzaminem z języka polskiego. W kolejny dzień (środa 25.05.2021), odbędzie się egzamin ósmoklasisty 2021 z matematyki, a w czwartek, 26 maja, egzamin z języka obcego (angielski lub niemiecki). Uczniowie mają mieszane nastroje, a wielu z nich stresuje się tym pierwszym ważnym egzaminem w swoim życiu. W związku z tym wiele osób zastanawia się czy warto przygotować ściągi na egzamin. Dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w rozmowie z Super Expressem opowiedział na najbardziej nurtujące uczniów pytania dotyczące egzaminu ósmoklasisty 2021.
Ściągi na egzamin ósmoklasisty: Czy opłaca się robić?
Każdy uczeń, choć raz próbował ściągać na szkolnym teście czy też sprawdzianie. Takie praktyki rzadko uchodzą na sucho i niosą za sobą poważne konsekwencje. Najczęściej jest to ocena niedostateczna oraz nagana. Nieco inaczej ma to się w przypadku egzaminu ósmoklasisty. Jak przyznał Dyrektor CKE, dr Marcin Smolik, każdego roku na egzaminie ósmoklasisty notuje się kilkadziesiąt przypadków w skali całego kraju.
- Jest jakaś grupa młodzieży, która próbuje ściągać, natomiast egzamin ósmoklasisty ma to do siebie, że to nie jest egzamin z jakiegoś konkretnego zakresu wiedzy. To jest bardziej egzamin z umiejętności, a więc trudno tutaj przygotować jakąś ściągawkę, która byłaby przydatna do rozwiązywania zadań - powiedział w rozmowie z SE.pl.
Egzamin ósmoklasisty 2022. Co grozi za ściąganie?
Jeśli już ktoś zdecydował się na ściąganie podczas egzaminu ósmoklasisty to musi liczyć się z konsekwencjami swojego działania. Co dokładnie grozi za ściąganie?
- W takich przypadkach unieważnia się egzamin i zdający musi przystąpić do egzaminu ponownie w czerwcu. Jeżeli nie przystąpi w czerwcu, albo jak przystąpi i znów będzie ściągał, to wtedy dostaje zero procent jako wynik egzaminu - powiedział dr Smolik.