Smog w Bydgoszczy
Bydgoscy strażnicy miejscy codziennie dokonują kontroli palenisk domowych. To już drugi sezon grzewczy, w którym specjalna komórka zajmuje się sprawdzaniem, czym palą bydgoszczanie w swoich domach oraz warsztatach i przedsiębiorstwach.
W zeszłym roku strażnicy z grupy specjalistycznej podczas 2.216 przeprowadzonych kontroli ujawnili 449 przypadki spalania odpadów, głównie pociętych płyt meblowych, ram okiennych, drzwi i ościeżnic. Zdecydowana większość interwencji zakończyła się mandatami. Łączna kwota za te wykroczenia wyniosła ponad 65 tys. zł. W kilkunastu przypadkach sprawa trafiła do sądu.
Przeczytaj: Znikały z miasta, nikt nie wiedział kiedy i jak. Prawda wyszła na jaw [ZDJĘCIA]
W 2020 roku najwięcej nieprawidłowości w zakresie spalania odpadów i nieprzestrzegania tzw. uchwały antysmogowej strażnicy stwierdzili w budynkach i kamienicach w Śródmieściu i Starym Fordonie. Uchybienia ujawnione zostały także w warsztatach samochodowych.
Sprawdź czym oddychasz: Czujniki smogu w Bydgoszczy
Poniżej prezentujemy mapę czujników Airly, które monitorują jakość powietrza w otoczeniu.
Wyniki pomiarów są weryfikowane na bieżąco. Główny problem w sezonie jesienno-zimowym stanowi smog - stężenie jego składników z pyłami zawieszonymi PM2,5 i PM10 na czele.
- Na mapie znajdziemy dziesięć lokalizacji, gdzie zainstalowane zostały czujniki, które wskazują poziom zanieczyszczeń - wyjaśniają bydgoscy urzędnicy i dodają: - Na mapie znajdują się także czujniki Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ), które stanowią podstawę do dokonywania ocen jakości powietrza. Na portalu Airly znajdziemy także czujniki zakupione przez Bydgoszcz w ramach projektu międzynarodowego Interreg Central Europe CitiEnGov. Pełnią one rolę informacyjną i edukacyjną.
Link do mapy znajduje się TUTAJ.
Czujniki jakości powietrza odczytują w czasie rzeczywistym parametry: PM1, PM2.5, PM10, temperaturę, ciśnienie i wilgotność, a niektóre również NO₂, O₃, SO₂ i CO w miejscu, w którym są zainstalowane. Dzięki nieustannej współpracy z samorządami i firmami z sektora prywatnego na mapie pojawia się coraz więcej urządzeń. Na mapie można zauważyć dwa charakterystyczne symbole, kółka i kwadraty. Oznaczają one kolejno sensory Airly i wszystkie stacje państwowe, które są jedynym, zewnętrznym źródłem danych na platformie Airly.
Sprawdź: Bulwar nad Brdą przejdzie gruntowny remont. Koszt inwestycji to 7,5 mln złotych
Polecany artykuł: