Osowa Góra, Okole, Bocianowo, Śródmieście, Bartodzieje - tu jest kiepsko, nieco w lepiej w bydgoskim Fordonie i na Błoniu. - Przez okno widzę, że dosłownie siwy dym leci na okolicę. Czasami powietrze można ciąć nożem - mówią bydgoszczanie.
Posłuchajcie:
Mieszkańcy najbardziej skarżą się na lokatorów kamienic. - Najgorzej jest ok. godziny 20. Wtedy czuje się ten bardzo nieprzyjemny zapach, który ogarnia całe miasto.
Smog o tej porze roku powodują przede wszystkim niskie temperatury i przydomowe piece.
Z bydgoszczanami rozmawiał reporter Radia ESKA, Dawid Olszewski.
Zobacz: Bydgoszczanie walczą o podwyżki przed sądem. "Pracownik sądowy - status głodowy!" [ZDJĘCIA, AUDIO]
Jak odróżnić smog od mgły? Wiele osób myli te zjawiska
Polecany artykuł:
Często w mediach pojawiają się zdjęcia miast spowitych białymi kłębami. Bywa, że smog mylony jest wówczas z mgłą. Jak odróżnić te dwa zjawiska? Tłumaczy serwis TwojaPogoda.pl.
Okazuje się, że mgła może występować bez smogu. Wówczas możemy bez obaw spacerować na świeżym powietrzu. Z kolei mgła towarzyszy też niemal zawsze niebezpiecznemu smogowi.
Kluczem do sprawdzenia na pierwszy rzut oka, czy powietrze nas nie truje jest widoczność. Istotnym czynnikiem jest też zapach. Otóż mgła zwykle mocno ogranicza widoczność - nawet do kilkudziesięciu metrów, przeciwnie jest w przypadku smogu - tu widoczność jest ograniczona do kilku metrów.
Poza tym krople mgły są w zasadzie bezwonne, inaczej jest z pyłami smogu - te wydzielają nieprzyjemną duszącą woń.