Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - 2 maja
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004. Obchodzone jest między świętami 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja).
Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
2 maja - Czy Święto Flagi jest dniem wolnym od pracy?
2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, jednak wielu Polaków bierze w ten dzień urlop, ze względu na to, że ta data jest jedyną w kalendarzu występującą pomiędzy dwoma dniami wolnymi od pracy.
2 maja obchodzimy Święto Flagi w Polsce
2 maja organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. Dla przykładu, w Bytomiu w dniu 2 maja 2009 ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i równocześnie uniesionych parasolek. Była to prawdopodobnie największa utworzona flaga w Polsce z okazji Dnia Flagi.
W ostatnich latach, powszechne stało się noszenie w tym dniu kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński. Był kontynuowany przez Bronisława Komorowskiego, a obecnie robi to Andrzej Duda.
Święto Flagi 2 maja. Jak prawidłowo powiesić flagę?
Jak wieszać polską flagę?
- W przypadku zwykłego, pionowego masztu - flaga Polski musi być powieszona białym kolorem do góry
- Jeśli flaga zawieszona zostanie na drzewcu i będzie zwisać poziomo lub pod kątem - biały kolor musi znajdować się na "wierzchu" (czerwony od strony ściany);
- używamy flag biało-czerwonych, bez dodatkowy symboli, jak orzeł czy herb (są zarezerwowane dla instytucji);
- jeśli wieszamy też flagi innych państw: w przypadku dwóch flag polska flaga ma być po lewej stronie, jeśli są trzy flagi - polska ma być pośrodku, jeśli są cztery flagi - polska ma być po prawej stronie, jeśli jest pięć flag – polska ma być w środku, przy sześciu i więcej flagach muszą być dwie polskie - po lewej i prawej stronie
- Polska flaga musi być czysta i zadbana
Święto Flagi 2 maja. Skąd pochodzą kolory flagi Polski?
Dlaczego polska flaga jest biało-czerwona? To barwy zaczerpnięte z godła, czyli białego orła na czerwonym tle. Kolor biały ma symbolizować czystość, a czerwony krew, czyli coś co bardzo często towarzyszyło Polakom w historii. Znamy też wierszyk, który wiele wyjaśnia: "Powiewa flaga gdy wiatr się zerwie a na tej fladze biel jest i czerwień. Czerwień to miłość, biel to serce czyste - piękne są nasze barwy ojczyste".
ZOBACZ: Majówka 2020: Gdzie pojechać w Bydgoszczy? Co można robić w długi weekend? [LISTA]
Polecany artykuł:
Dzień Flagi 2020. Co to za święto 2 maja?
Święto Flagi jest świętem stałym. Co roku obchodzone jest w Polsce 2 maja. W tym roku jest to sobota. Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Święto Flagi znajduje się pomiędzy dwoma świętami (1 maja - Święto Pracy i 3 maja - Święto Konstytucji). Z tego powodu wiele osób chce wykorzystać ten długi weekend na odpoczynek od pracy.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 2 maja w czasie koronawirusa
W tym roku świętowanie w majówkę będzie odbiegało od tego, co znany z ubiegłych lat. W związku z tym, że rząd wprowadził wiele obostrzeń i ograniczeń, Polacy nie mogą 2 maja spotkać się na wspólnych wiecach i obchodach. Pozostaje nam świętować Dzień Flagi w zaciszu swojego domu. Pamiętajcie o wywieszeniu flagi!