Jaką emeryturę dostaje ksiądz?
W Polsce emerytowani księża mogą otrzymywać świadczenia z dwóch źródeł. Pierwszym z nich jest Fundusz Kościelny. Jest on finansowany z budżetu państwa i obejmuje wszystkich duchownych przechodzących w stan spoczynku zawodowego. Emerytura ta wypłacana jest od 75. roku życia . To właśnie wtedy księża osiągają wiek emerytalny. Według ostatnich pełnych danych, na Fundusz Kościelny podatnicy wyłożyli w ciągu roku 171 mln złotych.
Drugim źródłem dochodów emerytowanych księży jest emerytura z ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych). Zasadę działania wyjaśnił dla "Gazety Krakowskiej" ksiądz dr Marcin Jiers, rzecznik Diecezji Bydgoskiej.
- To, jaką emeryturę będzie miał ksiądz, który osiągnął 65 rok życia, zależy od tego, jakie składki odprowadzał do ZUS w czasie swojej posługi - mówi.
Kwoty te nie są jednolite dla każdego z księży. W większości przypadków duchowni odprowadzają do ZUS składki od najniższego dochodu (2600 zł brutto, a 1920,62 zł netto).
- Jeśli ksiądz był zatrudnionych w wojsku, szkole, czy policji, składki odprowadza jego pracodawca i to na ich podstawie ma wyliczoną emeryturę - wyjaśnia ks. Jiers.
Według nieoficjalnych informacji, do których dotarła gazeta Krakowska wynika, że proboszcz parafii może liczyć na emeryturę sięgającą około 5 tysięcy złotych, natomiast emerytowani biskupi mogą otrzymywać nawet około 10 tysięcy złotych miesięcznie.
Zobacz także: Koronawirus: Ksiądz przyjdzie do szpitala. Także do chorych na COVID-19