Tramwaj do Forodonu ma już 4 lata. Z czterech linii korzysta około 43 tysięcy pasażerów

i

Autor: UM Bydgoszcz Tramwaj do Forodonu ma już 4 lata. Z czterech linii korzysta około 43 tysięcy pasażerów

Tramwaj do Forodonu ma już 4 lata. Z czterech linii korzysta około 43 tysięcy pasażerów

2020-01-16 9:46

Tramwaj do Fordonu ma 4 lata. Dzięki wydzielonemu torowisku tramwajowe składy docierają do centrum omijając korki. Codziennie z czterech fordońskich linii korzysta około 43 tysięcy pasażerów.

Tramwaj do Fordonu był największa inwestycją związaną z transportem publicznym w historii Bydgoszczy. Dzięki niej znacznie poprawiła się komunikacja pomiędzy Fordonem i innymi dzielnicami. Skrócił się czas podróży, dla wielu pasażerów. Tramwaje z pętli na Łoskoniu do Wyścigowej docierają w ciągu 18 minut. Dojazd do ronda Jagiellonów zajmuje niespełna pół godziny. To kilkanaście minut mniej niż podróże w starym systemie przesiadkowym A+T. Komfort podróży wzrósł dzięki zakupowi 12 nowoczesnych pojazdów niskopodłogowych.

Pasażerowie wybierają tramwaje

Liczba podróży w porównaniu z pierwszym rokiem funkcjonowania fordońskich tramwajów lekko wzrosła do 43 tysięcy dziennie. Tramwaj ma szansę stać się jeszcze popularniejszym środkiem transportu po zakończeniu kolejnych inwestycji. W ich ramach powstają alternatywne trasy, dzięki którym sieć tramwajowa będzie lepiej funkcjonować w przypadku zdarzeń losowych oraz niezbędnych remontów.

Mniej wypadków i kolizji

Inwestycja bardzo pozytywnie wpłynęła też na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Przebudowane zostały niebezpieczne, kolizyjne skrzyżowania m.in. Akademicka-Korfantego, Akademicka-Kaliskiego i Andersa-Kleeberga. Wyposażone zostały one w sygnalizacje świetlne i dodatkowe pasy ruchu. Powstały też nowe bezpieczne ronda na połączeniu ul. Andersa-GOPR-u, Andersa-Geodetów i Wyzwolenia-Orląt Lwowskich
Dodatkowo po zakończeniu budowy torowiska i nowych jezdni wyremontowane zostały wszystkie stare odcinki ulic Andersa i Akademickiej. W trakcie budowy powstały też nowe odcinki ulic m.in. Andersa oraz Ostromecka.

Tramwaj zmienia Fordon

Tramwaj nadal zmienia Fordon. Wzdłuż nowego torowiska realizowany jest szereg inwestycji deweloperskich na osiedlach Bohaterów, Szybowników, Tatrzańskim i Terenach Nadwiślańskich.  Do kolejnych projektów przygotowują się nowi inwestorzy.

Dzięki budowie węzła Bydgoszcz Wschód pasażerowie komunikacji miejskiej zyskali też możliwość wygodnej przesiadki na pociągi kursujące w kierunku Warszawy i Torunia.

Utworzenie nowych linii było poprzedzone konsultacjami społecznymi. W ich wyniku, między innymi  do obsługi Fordonu, skierowane zostały 4, a nie 2 linie. Również po uruchomieniu trasy wprowadzono korzystne zmiany. W ostatnich latach powstały też nowe chodniki ułatwiające dojście pieszym na przystanki.

Najbardziej oczekiwana linia

Umowa na budowę została podpisana 22 października 2013 roku. Dla wielu bydgoszczan była to „prawdopodobnie najbardziej oczekiwana linia tramwajowa na świecie”. To hasło znalazło się między innymi na pamiątkowych odcinkach szyn, które otrzymali uczestnicy uroczystego rozpoczęcia inwestycji.  Już w 1900 roku spółka tramwajowa „Allgemeine Lokal-und Strassenbahn-Gesellschaft” otrzymała koncesję i zezwolenie na budowę i eksploatację, trzeciej linii tramwajowej w Bydgoszczy. W założeniach miała ona połączyć Fordon z Wilczakiem. Do 1901 roku powstał odcinek do obecnego hotelu „Słoneczny Młyn”, a Fordon ze względu na duże koszty odłożono na kolejne lata. Okazało się że tych lat musiało minąć 115.  Budowa współfinansowana ze środków unijnych, rozpoczęta w 2013 roku zakończyła się po dwóch latach. Po odbiorach i pozwoleniu na użytkowanie 16 stycznia 2016 roku na trasę wyjechały pierwsze składy.

Fordońskie linie w liczbach:

  • Długość linii nr 3 - 18,1 km
  • Dzienna liczba pasażerów na linii nr 5 - 17 tysięcy
  • Średnia prędkość komunikacyjna linii nr 7 - 23 km/h
  • Czas przejazdu linii nr 10 pomiędzy pętlami - 42 minuty

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają