Tu poklęczysz na grochu i dowiesz się, co było pierwowzorem tabletu. Nietypowe muzeum zaprasza [GALERIA, AUDIO]

2016-04-21 10:11

Kałamarz, liczydło czy katedra. Tych przedmiotów rzadko się dziś używa, ale kiedyś były podstawowym wyposażeniem szkoły. Wszystkie je można oglądać w bydgoskim Muzeum Oświaty. 

Ta niecodzienna ekspozycja mieści się przy ulicy Skłodowskiej–Curie 4. W ubiegłym roku odwiedziło ją ponad 15 tysięcy osób. Pracownicy zachęcają bydgoszczan, by przynosili swoje pamiątki szkolne.

- Wszelkie przedmioty związane ze szkołą, m.in. świadectwa czy podręczniki, bardzo chętnie zdeponujemy u siebie. Jesteśmy muzeum, które funkcjonuje tylko i wyłącznie dzięki otrzymanym darom. Ludzie pozbywają się swoich przyborów szkolnych, ale wiadomo, że oddają je w dobre ręce – mówi Joanna Grabowska–Janowiak z muzeum.

Joanna Grabowska-Janowiak o możliwości wzbogacenia ekspozycji:

Muzeum inne niż wszystkie

W tym miejscu dzieci mogą przekonać się, jak bardzo współczesna szkoła różni się od tej z poprzedniego wieku. Przede wszystkim dziś nie klęczy się na grochu i nie używa się trudnych określeń typu: domowy - woźny, pauza - przerwa czy zmudzić w szkole kilka dni, czyli być nieobecnym przez pewien czas.

- Wielkim przeżyciem dla dzieci jest to, że przez chwilę klęczą na grochu, są ciągnięte za ucho, używana jest dyscyplina. Dochodzi do bardzo ciekawych sytuacji, kiedy dziecko pyta o rzecznika praw dziecka, a my uświadamiamy mu, że takiej osoby nie było w tym okresie. Informujemy na przykład, że godzina lekcyjna trwa 75 minut, a prawdziwy uczeń o godzinie 20 powinien być w łóżku - mówi Iwona Skowron z muzeum.

Iwona Skowron o niezwykłych doświadczeniach, które czekają na dzieci:

Pracownicy podkreślają, że dzieci doceniają współczesne czasy, kiedy widzą, jak było kiedyś, np. siedzą w ławce i muszą coś ładnie napisać korzystając ze sztuki kaligrafii. 

- Najbardziej podobało mi się, jak cofnęliśmy się w czasie o 90 lat. Byliśmy w klasie, w której uczyli się nasi przodkowie. Zobaczyliśmy  jak trzeba było się ubierać do szkoły, jakie były kary. Podobało mi się też pisanie piórem – opisuje Julia, uczennica  szkoły podstawowej numer 64.

W muzeum dowiemy się wielu ciekawostek, m.in. że w dawnych czasach były tylko i wyłącznie drewniane tablice koloru czarnego, a tabliczka z rysikiem była w pewnym sensie pierwowzorem tabletu. Znajdziemy tam też niezwykły eksponat: świadectwo, na którym pojawiła się ocena „totalny głąb”.

Iwona Skowron opisuje jak dawniej uczono dzieci:

Z pracownicami rozmawiał Dawid Olszewski, reporter Radia ESKA, a Julię przepytywała Dorota Lakner, reporterka Radia ESKA.

Czytaj także: Widzieliście, jak wyrabia się mydło lub pieniądze? [GALERIA] TOP 5 bydgoskich muzeów

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają