Ta wiadomość gruchnęła w pierwszej połowie sierpnia: koszmar afrykańskiego pomoru świń po dekadzie powrócił! Przypadki zakażenia śmiertelną dla zwierząt chorobą stwierdzono w Kałdusie (dotyczyło to 35 świń, a stado zlikwidowano) oraz w Starogrodzie (tu chodziło o 127 świń). Oba gospodarstwa są oddalone od siebie o około 2 km.
Szybka reakcja na ogniska ASF. Restrykcje zadziałały
Działania podjęto błyskawicznie. Wokół gospodarstw wytyczono tzw. okręgi zapowietrzone o promieniu 3 km i okręgi zagrożone o promieniu 10 km, które obejmowały część powiatów chełmińskiego, świeckiego i bydgoskiego.
Wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel zwrócił się wówczas z apelem do rolników, aby ściśle przestrzegali zasad bioasekuracji. Ostrzegł, że skutki ewentualnego rozprzestrzeniania się ASF mogą być bardzo poważne dla gospodarki.
- Wszyscy rolnicy otrzymują informacje, jak należy dbać o stan sanitarny gospodarstw. Działania informacyjne w tym zakresie jeszcze bardziej wzmocnimy we współpracy ze służbami państwowymi, ale także zwrócimy się w tej sprawie do samorządów lokalnych. Dzisiaj decyduje się los nie tylko jednego gospodarstwa, ale wszystkich z naszego województwa - mówił miesiąc temu wojewoda Michał Sztybel.
Teraz z urzędu wojewódzkiego w Bydgoszczy popłynęły dobre wieści.
- W związku z likwidacją ognisk choroby - afrykańskiego pomoru świń, w miejscowości Kałdus, gm. Chełmno, powiat chełmiński oraz w miejscowości Starogród, gm. Chełmno, powiat chełmiński, wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel w dn. 12 września, w uzgodnieniu z Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii, wydał uchylające rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie powiatu chełmińskiego, świeckiego i bydgoskiego. Na wspomnianych obszarach objętych restrykcjami stosowano środki przez okres co najmniej 30 dni, które miały na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Podejmowane w obszarze działania pozwalają na wykluczenie obecności ASF - brzmi komunikat urzędu wojewódzkiego w Bydgoszczy.
Afrykański pomór świń to choroba, która nie zagraża ludziom, stanowi jednak poważne wyzwanie dla gospodarki. Na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii można na bieżąco śledzić mapę ognisk ASF w Polsce.