Spis treści
- IMGW ostrzega. Poziom wód w rzekach niebezpiecznie rośnie [2.03.2021]
- IMGW: Najpoważniejsza sytuacja panuje obecnie na obszarze zlewni Krzny w woj. lubelskim
- Kiedy przyjdzie wiosna? Meteorolodzy o "pogodowej HUŚTAWCE". Sytuacja będzie dynamiczna
IMGW ostrzega. Poziom wód w rzekach niebezpiecznie rośnie [2.03.2021]
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że na Podlasiu w związku ze spływem wód roztopowych przewiduje się dalszy wzrost poziomu wody w rzekach, a lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.
- Miejscami, w związku z utrzymującym się zlodzeniem, mogą wystąpić utrudnienia przepływu i związane z tym większe wahania stanu - przekazali synoptycy z IMGW.
Podobnie wygląda sytuacja na Mazowszu w zlewniach Narwi i Bugu, gdzie również przewiduje się dalsze wzrosty stanów w strefie wody wysokiej przy utrzymujących się lokalnie przekroczeniach stanów ostrzegawczych. Dotyczy to też zlewni prawobrzeżnych dopływów Sanu w woj. podkarpackim. W rejonach tych wydano alerty drugiego stopnia.
Zobacz koniecznie: Kiedy przyjdzie wiosna? Meteorolodzy o "pogodowej HUŚTAWCE". Sytuacja będzie dynamiczna
IMGW: Najpoważniejsza sytuacja panuje obecnie na obszarze zlewni Krzny w woj. lubelskim
Hydrolodzy IMGW przekazują, najpoważniejsza sytuacja panuje obecnie na obszarze zlewni Krzny w woj. lubelskim, gdzie wydano alert trzeciego stopnia. Tam w związku ze spływem wód roztopowych na Krznie prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody, w strefie stanów wysokich, przy przekroczonym stanie alarmowym w Malowej Górze.
Sprawdź: Matura próbna 2021 CKE: 3 marca zaczynają się próbne matury 2021. Obowiązują wytyczne sanitarne
Kiedy przyjdzie wiosna? Meteorolodzy o "pogodowej HUŚTAWCE". Sytuacja będzie dynamiczna
Z informacji przekazanych przez synoptyków z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że marzec 2021 zapowiada się ciepło.
IMGW w prognozie długoterminowej informuje, że w ostatnich dwóch dekadach lutego czeka nas bardzo dynamiczna sytuacja.
- Fakt, że będzie biało i mroźnie nie dziwi już chyba nikogo, natomiast w drugiej dekadzie lutego (11-20 luty) modele WRF-CFS jak i WRF-GFS, pomimo różnic wynikających ze specyfiki samych modeli, generalnie rysują stopniowe (w ciągu kilku dni) przesuwanie się strefy niskiej temperatury powietrza w kierunku północno-wschodnim. Druga część tej dekady powinna być wyraźnie cieplejsza, z możliwością wystąpienia maksymalnej temperatury powietrza w okolicach 0°C (głównie zachodnia i południowo-zachodnia część kraju) - informują synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Więcej o tym, kiedy przyjdzie wiosna przeczytasz w naszym wcześniejszym artykule: Marzec 2021: Temperatury powyżej zera
(PAP)