Na Kujawach i Pomorzu zanotowano już 42 przypadki. Najwięcej w powiecie bydgoskim. Wcześniej notowano pojedyncze przypadki zachorowań na żółtaczkę pokarmową. Teraz liczba zachorowań bardzo wzrosła. - mówi dyrektor Jerzy Kasprzak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej .
Żółtaczka to zakażenie któremu ulec może każda osoba nieuodporniona.
Objawy tej choroby są bardzo nieprzyjemne. Początkowo objawia się ona stanem grypopodobnym. Bardzo często przechodzi w stan ciężki z silnymi wymiotami, biegunkami, nudnościami. Może się to skończyć zażółceniem ciała i białek w oczach.
Osoby, które są zakażone wirusem HBV czyli wirusowym zapaleniem wątroby typu B czy HCV szczególnie ciężko mogą przechodzić to zakażenie.
Wirusa można złapać najczęściej przez zanieczyszczoną wodę i żywność. Specjaliści zalecają przede wszystkim częste mycie rąk.
Jak dochodzi do zakażenia żółtaczką?
Do zakażenia żółtaczką dochodzi przeważnie drogą pokarmową czyli albo jest zanieczyszczony tym wirusem pokarm, który spożywamy, albo w skutek niehigienicznego trybu życia.
Jak strzec się przed żółtaczką?
Pierwszym sposobem zabezpieczenia się przed żółtaczką są szczepienia. Szczepienia te dają odporność na całe życie.
Jednak nie powinniśmy zapominać o zachowaniu zasad higieny. Zwłaszcza jeśli mamy kontakt z innymi ludźmi.
Brakuje szczepionek na WZW
W Bydgoszczy kilkadziesiąt osób przyszło do szczepienia. Dlatego bydgoskie zapasy zostały nadszarpnięte. Pracę w punkcie szczepień, który normalnie jest czynny do godziny 18 wczoraj (19.10.2017) otwarty był do godziny 23.
(Materiał przygotował Dawid Olszewski)