Pierwsze marcowe ocieplenie spowodowało, że kleszcze już atakują. Eksperci zgodnie przyznają, że w tym roku będzie ich znacznie więcej niż w poprzednich latach. Nagły wzrost aktywności kleszczy spowodowany jest dużym wzrostem temperatury w połowie marca. Przymrozki i opady śniegu, które nawiedziły Polskę przed ostatnim weekendem zahamują nieco ten proces, ale prognozowane ocieplenie na koniec miesiąca z pewnością będzie sprzyjał rozmnażaniu się kleszczy.
Sezon na kleszcze trwa od wiosny do jesieni. Stworzenia te robią się aktywne, gdy temperatura wzrasta do 5 stopni Celsjusza. Po zimie kleszcze będą bardzo aktywne. Najczęściej spotkać je można na skrajach lasu, polanach i w parkach. Najczęściej można je spotkać w trawie, ale potrafią wspiąć się na wysokość 1,5 m. Wpijają się w miejscach, w których skóra jest cienka i delikatna. Na atak kleszczy szczególnie narażone są czworonogi. Ugryzienie kleszcza niesie ze sobą ryzyko zakażenia chorobami, w tym przede wszystkim boreliozą i pokleszczowym zapaleniem mózgu.
Aby uchronić się przed ugryzieniem, wybierając się do lasu czy na spacer musimy pamiętać o ubraniach z długimi rękawami i nogawkami. Po powrocie należy dokładnie się obejrzeć. W przypadku zwierząt można zastosować obroże lub płyny ze środkami odstraszającymi.
Czytaj także: Policjanci stwierdzili zgon mężczyzny. Niestety pomylili się!