Wielki Piątek. Czy jest ścisły post? 2.04.2021
Wielki Piątek to dzień Wielkiego Tygodnia, który ma upamiętniać śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.Choć w kalendarzowy Wielki Piątek Kościół łaciński nie sprawuje liturgii eucharystycznej, to w sensie duchowym do obchodów wielkopiątkowych zaliczana jest Msza Wieczerzy Pańskiej (odprawiana wieczorem w Wielki Czwartek). Wielki Piątek to dzień zadumy nad Męką Chrystusa, skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych.
Czy w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post?
W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. W Wielki Piątek odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W Kościele Katolickim dzień ten może wypaść pomiędzy 20 marca a 23 kwietnia.
Zobacz koniecznie: W Wielki Piątek wspominamy śmierć Jezusa Chrystusa. Czy trzeba iść do kościoła? Poznaj znaczenie, tradycje i zwyczaje na Wielki Piątek
Spis treści
- Wielki Piątek. Czy jest ścisły post? 2.04.2021
- Czy w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post?
- Ile posiłków można zjeść w Wielki Piątek?
- Wielka Sobota. Czy w Wielką Sobotę obowiązuje ścisły post?
- Czy Wielką Sobotę jest ścisły post?
Wielki Piątek: Kto jest zwolniony ze ścisłego postu?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy w Wielki Post obowiązuje ścisły post? Zgodnie z prawem kanonicznym w Wielki Piątek należy zachować ścisły post. Katolicy tego dnia powinni powstrzymać się od jedzenia mięsa. Zwolnione ze ścisłego postu są dzieci do 12. roku życia, osoby starsze czy chore.
Ile posiłków można zjeść w Wielki Piątek?
W związku z tym, że w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post, to właśnie dlatego należy zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W Wielki Piątek można zjeść od 3 do 4 posiłków. Jeden z nich może być obfity (np. obiad, lub późna kolacja).
W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post, dlatego nie wolno jeść mięsa ani słodyczy.
Polecany artykuł:
Wielka Sobota. Czy w Wielką Sobotę obowiązuje ścisły post?
Czy w Wielką Sobotę jest ścisły post?
Wielka Sobota jest ostatnim dniem Wielkiego Tygodnia, poprzedzającym święto Zmartwychwstania. Obchodzone jest przez chrześcijan obu tradycji, wschodniej i zachodniej. W Kościele rzymskokatolickim Wielka Sobota to dzień wyciszenia oczekiwania na przyjście Chrystusa. Od wczesnych godzin rannych katolicy adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim. Tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwają ministranci, harcerze, a niekiedy również strażacy i inni (np. parafialne grupy modlitewne, asysta). Tego dnia, tak jak w Wielki Piątek nie są odprawiane msze. Wielka Sobota kończy się po zapadnięciu zmroku. Później odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, należąca już do liturgii Niedzieli Wielkanocnej. Wielka Sobota to jedyny dzień w roku bez sakramentu Eucharystii. Komunię można zanosić jedynie umierającym.
Czy Wielką Sobotę jest ścisły post?
Czy w Wielką Sobotę obowiązuje ścisły post? kiedyś prawo kanoniczne kazało w Wielką Sobotę przestrzegać ścisły post do godziny 12. Teraz w Wielką Sobotę ścisły post nie jest obowiązkowy, ale sugeruje się by go przestrzegać po to, by lepiej przygotować się na Wielkanoc. W związku z tym w Wielką Sobotę nie obowiązuje ścisły post.
Czas na kawę! Wejdź na stronę coffeedesk kod rabatowy i zamów zapas ziaren z dodatkowym rabatem.