Wielkanoc 2022: data
Kiedy jest Wielkanoc 2022? Data świąt wielkanocnych jest zmienna, ponieważ to święto ruchome. Oznacza to, że co roku przypada inaczej. Jak wyznacza się datę Wielkanocy? Podczas Soboru Nicejskiego w 325 roku zdecydowano, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W praktyce oznacza to, że Wielkanoc może wypaść pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. Choć brzmi to skomplikowanie, bez problemu można wyznaczyć datę świąt wielkanocnych. W myśl tej metody, Wielkanoc 2022 przypada 17 kwietnia - to Niedziela Wielkanocna. Z kolei dzień później, w Poniedziałek Wielkanocny, 18.04.2022, odbędzie się tradycyjny śmigus-dyngus. To nie jedyna tradycja związana z Wielkanocą. Więcej - w dalszej części artykułu poniżej.
Przeczytaj koniecznie: Co do koszyczka wielkanocnego ze święconką? Te pokarmy mają symboliczne znaczenie
Wielkanocne tradycje: święconka, pisanki i śmigus-dyngus
Wielkanoc 2022 poprzedza Wielki Post - czas pokuty. W religii chrześcijańskiej ma przypominać o 40 dniach spędzonych przez Jezusa na pustyni. Przed Wielkanocą, w Wielki Post, katolicy powstrzymują się od hucznych zabaw, a w rozpoczynającą ten okres Środę Popielcową - także poszczą i nie piją alkoholu. Bezpośrednio przed Wielkanocą obchodzony jest tzw. Wielki Tydzień, w którego skład wchodzą: ustanowiona na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy Niedziela Palmowa, Wielki Czwartek upamiętniający ustanowienie Eucharystii przez Chrystusa oraz Wielki Piątek, czyli dzień śmierci Jezusa. W Wielką Sobotę nie odprawia się mszy, ale tego dnia wierni przynoszą do kościoła koszyczki z pokarmami. Popularnie nazywa się ten dzień święconką. Tradycyjnie, w Niedzielę Wielkanocną, rodziny zasiadają wspólnie do wielkanocnego śniadania. Tej uroczystości towarzyszy zwyczaj dzielenia się jajkiem ze święconki, a na świątecznym stole królują wielkanocne potrawy. Z tej okazji dekoruje się także jajka tworząc tzw. pisanki i kraszanki. Na wielkanocnym stole często gości symbol baranka (np. z masła), a także ozdoby w postaci kolorowych jajek i kurczaczków. Natomiast w Poniedziałek Wielkanocny panuje zwyczaj polewania się wodą nazywany śmigusem-dyngusem.
Zobacz, co powinno się znaleźć w koszyczku ze święconką - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ
Pogoda na Wielkanoc 2022
Jaka będzie pogoda na Wielkanoc 2022? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Pamiętamy święta wielkanocne w czasie których na ulicach leżał śnieg, ale też i takie, gdy można było zakładać krótkie spodenki i sandały. Pogoda w Wielkanoc lubi płatać figle, wiele prognoz długoterminowych zwyczajnie się nie sprawdza. Pokusiliśmy się jednak o to, by sprawdzić, co przewidują synoptycy w drugiej połowie kwietnia i jakie są prognozy pogody na Wielkanoc 2022. Więcej w naszym artykule: Jaka będzie wiosna w Polsce? Ta prognoza pogody na wiosnę 2022 ucieszy wielu! [PROGNOZA DŁUGOTERMINOWA]