Wieloryb z Lorino Macieja Cuske z kolejną nagrodą

i

Autor: UM Bydgoszcz "Wieloryb z Lorino" Macieja Cuske z kolejną nagrodą

"Wieloryb z Lorino" Macieja Cuske z kolejną nagrodą

2020-09-17 7:39

Film dokumentalny "Wieloryb z Lorino" bydgoskiego reżysera Macieja Cuske zdobył Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim na 17. Millennium Docs Against Gravity.

O przyznawaną po raz pierwszy Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim na 17 edycji Festiwalu oraz 3 tys. euro lub świadczenia od studia Smakjam walczyło 12 filmów. Najlepszy film wyłoniło jury w składzie: Marek Hovorka - dyrektor festiwalu Jihlava International Documentary Film Festiwal, reżyserka Joanna Kos-Krauze, reżyser Paweł Łoziński oraz Brigid O’Shea współpracująca z festiwalem DOK Leipzig.

Film Macieja Cuske to opowieść o ludziach, którzy zamieszkują jedno z najbardziej niedostępnych i najtrudniejszych do życia miejsc na Ziemi – Półwysep Czukocki. Pokazuje, jak w zdegradowanym świecie próbuje się odrodzić starożytna tradycja, w której polowanie na wieloryby jest koniecznym warunkiem przetrwania.

W uzasadnieniu jury czytamy: "Wrażliwy autor stworzył piękny i czuły filmowy portret zbiorowy mieszkańców zapomnianego miasteczka na końcu świata. Ze zrozumieniem i bez oceniania pokazał ich codzienne zmagania z ciężarem życia w zrujnowanym kraju dając nam uniwersalną opowieść o człowieczeństwie i nadziei w beznadziejności”.

To już kolejna nagroda za ten dokument. Przypomnijmy, że w czerwcu tego roku, podczas 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, "Wieloryb z Lorino" otrzymał aż 3 nagrody: za film o wysokich walorach artystycznych, za montaż i dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych.

Maciej Cuske urodził się w Bydgoszczy. Jest absolwentem Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie i laureatem wielu nagród festiwalowych, m. in. w Győr, Paryżu, Wrocławiu czy Krakowie.Maciej Cuske wraz z Marcinem Sauterem prowadzą w Miejskim Centrum Kultury Bydgoską Kronikę Filmową. To miejsce, które skupia młodych filmowców i miłośników kinematografii. Pod okiem tych dwóch doskonałych dokumentalistów powstało już ponad 80 obrazów pokazujących Bydgoszcz i region, tworząc tym samym oryginalną i niezwykłą kronikę miejsca i mieszkających tu ludzi.

Zobacz także: Student z Bydgoszczy podróżuje po Europie rowerem. To jego piąta wyprawa

Pożar składowiska odpadów w Sosnowcu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają