W kalendarzu świąt 23 stycznia przypada dzień bez opakowań foliowych. Urzędnicy z bydgoskiego ratusza zachęcają do tego, aby to nietypowe święto obchodzić częściej niż raz w roku. Z tej okazji przygotowali darmowe ekologiczne torby na zakupy dla mieszkańców. Wszystko po to, by zachęcić do ograniczania plastiku w codziennym życiu.
Dlaczego torbom foliowym mówimy NIE?
Rzadko wykorzystujemy je wielokrotnie. Najczęściej po przyniesieniu zakupów do domu, foliówki lądują w koszu na śmieci. Plastikowe torby zaśmiecają środowisko, zapychają kratki ściekowe na ulicach, zalegają na trawnikach i w lasach. Są niebezpieczne dla małych dzieci – założone na głowę mogą doprowadzić w najgorszym przypadku do uduszenia.
Warto również pamiętać, że niewykorzystaną ponownie foliówkę należy wrzucić do żółtego pojemnika na odpady segregowane.
Produkcja jednej torebki trwa mniej niż sekundę, służy nam średnio przez 20 minut, tyle co droga do domu, a rozkłada się blisko 400 lat. Szacuje się, że Polacy zużywają aż 160 kilogramów opakowań rocznie.
ZOBACZ: 500 plus Bydgoszcz. Sprawdź kiedy będą wypłaty świadczeń 500 plus w 2020 roku w Bydgoszczy
To może być postanowienie noworoczne każdego z nas. Unikajmy toreb foliowych. Korzystajmy jak najczęściej z toreb ekologicznych wielokrotnego użytku. Z okazji Dnia bez Opakowań Foliowych UM przygotował ekologiczne torby dla mieszkańców. Pierwsze 20 osób, które wyślą maila z tytułem "Czysta Bydgoszcz" na adres: [email protected] dostaną informację zwrotną o sposobie odbioru torby.
Nowe zasady segregacji w Bydgoszczy
Zgodnie z nowymi zasadami odpady są segregowane do pięciu pojemników różniących się kolorami – każdy z nich przypisany jest do innych odpadów. W sumie kolorów jest pięć: żółty, zielony, niebieski, szary i brązowy. Do tej pory mieszkańcy segregowali plastiki i metale do pojemnika żółtego i to się nie zmieni. Także szkło trafiać będzie do tego samego co dotychczas, zielonego pojemnika, a odpady zmieszane - do szarego. Nowością jest pojemnik niebieski, do którego trafi papier i makulatura, do tej pory wrzucany do pojemnika żółtego. Kolejną zmianą są odpady biodegradowalne, które do tej pory trafiały do odpadów zmieszanych. Teraz odpady bio, czyli kuchenne, pochodzenia roślinnego wrzucamy do pojemnika brązowego. Przy segregacji tych ostatnich ważne jest nie wrzucać ich razem z workami. Nowe pojemniki, to duże przedsięwzięcie logistyczne – od 1 stycznia pojemniki w kolorze niebieskim i brązowym systematycznie pojawiają się w wiatach śmietnikowych oraz są dostarczane właścicielom domków jednorodzinnych.
Polecany artykuł: