Tradycyjnie będziemy mogli oglądać zmagania pływaków 15 sierpnia od godz. 11.
- Mamy trzy dystanse: 650, 1600 i 2800 metrów. Start najkrótszego dystansu będzie z okolic Wyspy Młyńskiej, średni z Rybiego Rynku, a najdłuższy ruszy aż spod Łuczniczki. Wszyscy zawodnicy będą płynąć większą część dystansu pod prąd. Ze względu na czystą wodę zawody pływackie w ścisłym centrum miasta możemy organizować jako jedne z niewielu miast w Polsce - wyjaśnia Błażej Stawiarski z bydgoskiego ratusza.
Z Błażejem Stawiarskim rozmawiała Drorota Lakner, reporterka Radia ESKA:
Z uwagi na bezpieczeństwo i komfort startujących organizatorzy wprowadzili od tego roku zasadę, że zawodnicy startować będą w 50-osobowych grupach.
Jako pierwsi wystartują zgłoszeni do najkrótszego wyścigu. Około godz. 14 przewidywany jest początek wyścigu na królewskim dystansie.
Organizatorzy otrzymali już zgłoszenia od ponad 450 amatorów pływania
Dominują mężczyźni (ponad 360). Z roku na rok zawody zyskują na popularności również wśród mieszkańców innych miast. Chęć uczestnictwa wyraziło już 60 zawodników spoza terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Średnia wieku wszystkich śmiałków, którzy chcą zmierzyć się z nurtem Brdy, to 34 lata. Dziewięciu najstarszych powalczy w kategorii 60-71 lat, czyli „Masters”.
Pozostało jeszcze miejsca na liście startowej na dystansie 650 m. Na dwa pozostałe, dłuższe wyścigi, organizatorzy szybko zebrali komplet zgłoszeń.
Na najlepszych pływaków czekają nagrody: tegoroczna pula wynosi 25 tys. zł. Nagrodzeni zostaną zwycięzcy w oddzielnych kategoriach: mężczyźni i kobiety.
Zawody odbywają się w ramach projektu Aktywna Bydgoszcz TUTAJ.