Egzamin ósmoklasisty to pierwszy poważny egzamin w życiu młodego człowieka. Choć nie można go nie zdać to i tak wywołuje niemałe emocje wśród zdających. Egzamin ósmoklasisty rozpoczyna się w maju i trwa przez trzy kolejne dni.
Egzamin ósmoklasisty - Wydłużony czas na egzaminie ósmoklasisty. Kto może skorzystać i jak to zrobić?
Pierwszego dnia odbędzie się egzamin z języka polskiego, trwający 150 minut. Drugiego dnia przeprowadzony zostanie egzamin z matematyki, który potrwa 125 minut. Trzeciego dnia uczniowie przystąpią do egzaminu z nowożytnego języka obcego, który będzie trwał 110 minut. Warto zaznaczyć, że w poprzednich latach czas trwania egzaminów był krótszy, w tym roku został wydłużony około 25%, by uczniowie z większym spokojem mogli skupić się na rozwiązywaniu zadań egzaminacyjnych.
Uczniowie zastanawiają się, czy istnieje możliwość, aby wydłużyć czas pisania konkretnego egzaminu. Odpowiadamy: Jest taka możliwość. Czas pracy z arkuszem można wydłużyć w następujący sposób:
- Z języka polskiego – do 225 minut.
- Z matematyki – do 190 minut.
- Z języka obcego nowożytnego – maksymalnie do 165 minut.
Aby skorzystać z tego przywileju uczeń musi posiadać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność. Z wydłużonego czasu mogą też skorzystać uczniowie z chorobami przewlekłymi, czasowo niesprawni lub chorujący np. na dysleksję lub dysgrafię. Oczywiście niezbędne są stosowne zaświadczenia lekarskie. Szczegóły znajdują się w Komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 31 stycznia 2025 r.