Od 1 września 2019 roku w całym województwie, w tym Bydgoszczy obowiązuje całkowity zakaz spalania:
• Węgla brunatnego i paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla
• Mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem
• Paliw w postaci sypkiej, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu mniej niż 3 mm wynosi więcej niż 15%
• Biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym, mniej niż 20%.
Pozbądź się kopciucha – urząd miasta dopłaci nawet 8 tys. złotych
Wszyscy posiadacze kotłów grzewczych pozaklasowych oraz ogrzewaczy pomieszczeń tj. kominki i piece kaflowe muszą zlikwidować te urządzenia do końca 2023 roku. Mieszkańcy, którzy korzystają z kotłów grzewczych spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń na poziomie klasy 3 lub 4 muszą pozbyć się kotłów do 2027 roku. W praktyce oznacza to, że właściciele nieekologicznych pieców i kotłów muszą w najbliższym czasie zmienić sposób ogrzewania.
Miejska dotacja na wymianę pieców we wrześniu 2019 roku została zwiększona z 3 do 5 tysięcy złotych. Mieszkańcy mogą składać wnioski w terminie: 2 stycznia – 31 października. W przypadku kompleksowych inwestycji w budynkach wielorodzinnych przewidziana jest dodatkowa dotacja w wysokości do 3 tys. zł w zależności od zastosowanego źródła ciepła. Nabór wniosków dofinansowania inwestycji kompleksowych w budynkach wielorodzinnych jest prowadzony w terminie: 15 listopada – 31 grudnia.
Aktualnie do Programu zgłosiło się ponad 50 podmiotów, którzy po podpisaniu umowy dokonają likwidacji nieekologicznych źródeł ogrzewania w 140 lokalach mieszkalnych. W 2020 roku pula środków przeznaczona na to zadanie wynosi 3 mln zł.
Z dofinansowania mogą korzystać mieszkańcy, którzy chcą wymienić źródło ogrzewania opalane paliwem stałym, tj. węglem lub drewnem na niskoemisyjne urządzenia grzewcze zarówno w lokalach mieszkalnych, budynkach jednorodzinnych lub w formie kompleksowego przedsięwzięcia w budynkach wielorodzinnych.
Wnioskując o wsparcie finansowe trzeba zlikwidować piece i podłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej, zastosować odnawialne źródła energii tj. pompy ciepła, instalację elektryczną lub gazową. Trzeba pamiętać, że likwidowane piece na paliwo stałe muszą być jedynym źródłem dotychczasowego ogrzewania.
PRZECZYTAJ: Niezwykłe odkrycie archeologów w centrum Bydgoszczy! [WIDEO, ZDJĘCIA]
Kolejnym finansowym wsparciem jest możliwość uzyskania dodatkowej dotacji w przypadku kompleksowego podłączenia budynków wielorodzinnych do niskoemisyjnych źródeł ciepła. W tym przypadku kwota dofinansowania uzależniona jest od wybranego źródła ciepła. Maksymalnie wynosić będzie dodatkowe 3 tysiące złotych na lokal – gdy zdecydujemy się na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej lub wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Dodatkowe dwa tysiące złotych otrzymają osoby, które zastosują instalację z wykorzystaniem energii elektrycznej. Na dodatkowy tysiąc złotych mogą liczyć mieszkańcy, którzy zastosują piec na paliwo gazowe. Warunkiem do skorzystania z dodatkowej dotacji jest zasada „zero węgla w całym budynku” po zakończeniu inwestycji.
Informacje o dofinansowaniu na wymianę ogrzewania:
Wydział Zintegrowanego Rozwoju,
ul. Grudziądzka 9-15, budynek C, pok. 206,
telefon: 52 58 59 270, 52 58 58 038.
Wnioski znajdują się TUTAJ.
Jakość powietrza w dużej mierze zależy od nas wszystkich – palenie w piecach niedozwolonymi materiałami powoduje, że do atmosfery przedostaje się wiele trujących substancji. Mieszkańcom, którzy nie dostosują się do ograniczeń grozi kara grzywny do 5 tysięcy złotych. Kontrole w tym zakresie w naszym mieście realizuje Straż Miejska, która sprawdza, czy w paleniskach nie są spalane odpady oraz ustala, czym mieszkańcy palą w swoich kotłach i piecach.
Aby sprawdzić stan powietrza w swojej okolicy wystarczy wejść na stronę: www.walkazesmogiembydgoszcz.ekostrateg.com
Polecany artykuł: