W wakacje rozpoczął się remont kamienicy przy pl. Wolności 3. Została wzniesiona w 1905 roku w stylu nawiązującym do historyzmu i secesji. Zaprojektował ją uznany bydgoski architekt Fritz Weidener. Jest autorem wielu innych okazałych budynków m.in. przy ul. Cieszkowskiego i Gdańskiej. Kamienicę zbudowano na planie litery „L”. W smukłej elewacji frontowej znalazło się wiele efektownych rozwiązań oraz zdobień. Wkomponowano w nią między innymi loggie, balkony z kutymi balustradami, wykusz. Piękno budynku podkreślają płaskorzeźby z maskami kobiecymi, motywami roślinnymi oraz sowami.
Zobacz także: Ta bydgoska kamienica ma już trzy wieki! Trwa jej remont
Budynek został wpisany do rejestru zabytków w 1991 roku. Odnawiana jest elewacja frontowa. Koszt prac szacowany jest na 143 tysiące złotych. Pomaga w nich miejska dotacja na zabytki.
Miejska dotacja pozwoliła również zlecić prace przy wymianie części stolarki okiennej w narożnej kamienicy przy pl. Wolności 1. To zadanie pochłonęło ponad 60 tysięcy złotych. Eklektyczny budynek z końca XIX wieku to jedna z ikon bydgoskiej architektury. Jest jednym z najbardziej znanych dzieł wybitnego bydgoskiego budowniczego J. Święcickiego.
Trwają również prace w charakterystycznym ceglanym kościele pw. św. Piotra i Pawła. Skupiają się one na ratowaniu więźby dachowej oraz przy wymianie części pokrycia dachu. Docelowo cała blacha zostanie wymieniona na pokrycie łupkowe. W ten sposób kościół odzyska historyczny wygląd. Pierwszy etap prac jest dofinansowany między innymi środkami unijnymi pozyskanymi przez samorząd województwa. Dotacja to ok. 50 tysięcy złotych. Wcześniej szereg prac wspierało miasto, między innymi przy renowacji ołtarza głównego.
Zabytkowy kościół przy Placu Wolności powstał w latach 1872-1878 według projektu architekta Fryderyka W. Adlera. Kościół zbudowany został zewnętrznie w stylu eklektycznego neogotyku z elementami romanizującymi, natomiast wyposażenie wnętrza jest neobarokowe. Jest najbardziej złożoną architektonicznie świątynią neośredniowieczną w Bydgoszczy. Wnętrze świątyni mieści 2500 osób. Charakterystycznym elementem kościoła jest kopuła zaprojektowana na ośmiobocznym bębnie (tamburze). Do 1945 obiekt służył wiernym kościoła ewangelicko-augsburskiego.
Polecany artykuł: