Zaćmienie słońca 2021 [10.06.21 r.] Częściowe zaćmienie słońca nad Polską. Niesamowite zjawisko na niebie! Kiedy i gdzie oglądać?

i

Autor: pixabay.com/zdjęcie poglądowe Zaćmienie słońca 2021 w Bydgoszczy. O której godzinie się rozpocznie i jak je obserować? [10.06.2021]

Zaćmienie słońca 2021 w Bydgoszczy. O której godzinie się rozpocznie? [10.06.2021]

2021-06-10 9:15

Zaćmienie słońca 10.06.2021 - gdzie najlepiej oglądać? To pytanie zadają sobie bydgoszczanie, którzy nie chcą przegapić tego wyjątkowego momentu! Już w czwartek, 10 czerwca nastąpi zaćmienie słońca, które w Polsce będzie widoczne jako częściowe z terenu całego kraju. Rozpocznie się około południa i potrwa dwie godziny. W różnych miejscach kraju instytucje i organizacje astronomiczne będą prowadziły pokazy tego zjawiska przy pomocy odpowiednio wyposażonych teleskopów. Można je także zobaczyć bez teleskopu. Zaćmienie słońca - gdzie oglądać w Bydgoszczy?

Spis treści

  1. Zaćmienie słońca 10.06.2021 - gdzie oglądać?
  2. Zaćmienie słońca. Kiedy dokładnie się zacznie? [10.06.2021]
  3. Zaćmienie słońca. Jak zobaczyć zaćmienie słońca? [10.06.2021]
  4. Zaćmienie słońca. Kiedy kolejne?

Zaćmienie słońca 10.06.2021 - gdzie oglądać?

W czwartek, 10.06.2021 nastąpi zaćmienie słońca. To wyjątkowe zjawisko atmosferyczne występuje w sytuacji, gdy Księżyc w swoim ruchu dookoła Ziemi znajdzie się na linii widzenia Słońce-Ziemia. Najbardziej spektakularne są zaćmienia całkowite, gdy cała tarcza słoneczna zostaje zakryta i wtedy widzimy dookoła koronę słoneczną. W przypadku, gdy część tarczy pozostaje widoczna, mówimy o zaćmieniu częściowym. Są też zaćmienia zwane obrączkowymi i to właśnie do tej kategorii należeć będzie zaćmienia, które przypadnie w czwartek, 10 czerwca.

Zobacz: Strzyżaki atakują! Wyglądają jak kleszcze, a ich ukąszenia są bardzo bolesne

W czwartek, 10 czerwca pas, w którym będzie można zobaczyć zaćmienie obrączkowe, przebiegnie przez Kanadę, Grenlandię, biegun północny i wschodni kraniec Azji. Maksymalnie faza zaćmienia obrączkowego potrwa 3 minuty i 51 sekund. W naszym kraju zjawisko to będzie można zobaczyć jako zaćmienie częściowe.

Zaćmienie słońca. Kiedy dokładnie się zacznie? [10.06.2021]

W Warszawie zacznie się ono o godzinie 11;55, maksymalną fazę około 0,20 osiągnie o 12:54, a zakończy się o 13:54. W innych miejscowościach poszczególne momenty mogą różnić się o kilka lub kilkanaście minut. Największa faza będzie widoczna w północnej Polsce - np. w Gdańsku czy Szczecinie osiągnie około 0,26. Z kolei w południowej części część Słońca zakryta przez Księżyc będzie najmniejsza, na przykład w Krakowie osiągając w maksimum około 0,14.

Zaćmienie słońca. Jak zobaczyć zaćmienie słońca? [10.06.2021]

Aby zobaczyć zaćmienie częściowe, potrzebujemy sposobu na osłabienie światła Słońca, gdyż choć fragment tarczy słonecznej jest przesłonięty przez Księżyc, to i tak blask naszej gwiazdy jest „oślepiający”. W żadnym wypadku nie wolno patrzeć na Słońce przy pomocy lornetki czy teleskopu, jeśli nie są one wyposażone w odpowiednie filtry – grozi to uszkodzeniem lub utratą wzroku. Najbezpieczniejszą metodą obserwacji jest rzutowanie obrazu Słońca z teleskopu na ekran (np. białą kartkę). Zaćmienie można też dojrzeć bez teleskopu.

Są do kupienia specjalne okulary do obserwacji zaćmień Słońca. Znane są też domowe metody, takie jak patrzenie przez zadymioną szybkę czy płytę CD, aczkolwiek należy z nimi postępować z rozwagą (nie przesadzać z długością czasu wpatrywania się przez takie przyrządy w Słońce), gdyż nawet one nie są do końca bezpieczne dla wzroku.

Zaćmienie słońca. Kiedy kolejne?

Zaćmienia Słońca występują względnie często – od dwóch do pięciu razy w roku, przy czym widoczne są tylko na określonych obszarach Ziemi, dlatego dla danego miejsca są dużo rzadsze. Zaćmienia całkowite to z perspektywy pojedynczej miejscowości naprawdę rzadkość, statystycznie w jednym obszarze występują co 370 lat.

W Polsce ostatnie zaćmienie całkowite było widoczne w 1954 roku (Suwałki, Sejny), a następne będzie w 2075 roku. Na zaćmienie obrączkowe widoczne z naszego kraju trzeba będzie z kolei poczekać aż do 2135 roku. Zdecydowanie częściej z Polski możemy dostrzec zaćmienia częściowe. Poprzednie było 21 czerwca 2020 roku, z tym że zakryty był jedynie sam skrawek słonecznej tarczy (poniżej 1 proc.), widoczny z Bieszczad. Zaćmienie częściowe realnie widoczne z całej Polski było 20 marca 2015 roku.

Następne po tegorocznym przypadnie 25 października 2022 roku.

Sonda
Czy obserwowałeś kiedykolwiek zaćmienie Słońca?
Express Biedrzyckiej - Aleksander Kwaśniewski: Polska nie jest państwem autorytarnym, ale jest tego blisko

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki